logo
Szukaj
open close
logo
Szukaj
Szukaj

Cukrzyca typ 1 – sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka

Cukrzyca typ 1 – sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka

cukrzyca-typ-1-ajwendieta.jpg

Co raz więcej mówi się o chorobach autoimmunologicznych, jednak najczęściej słyszymy magiczne słowo HASHIMOTO. Wiele osób błędnie sądzi, że jest to tylko choroba tarczycy, tymczasem jest to choroba całego ciała, gdzie organizm zwraca się przeciwko sobie atakując własną tarczycę. Niestety w 1/3 przypadków Hashimoto organizm atakuje również własny mózg, a choroby autoimmunologiczne idą w parze. Częste połączenia to celiakia – cukrzyca typ 1 – Hashimoto – RZS – toczeń.

O Hashimoto mówi się tak wiele, że niemal każdy kto bada TSH wie, że należy zbadać również:

 • Ft3, Ft4
 • anty TPO
 • anty TG
 • anty TRAB (anty TSHR)

Czasami na długo jeszcze przed pierwszymi symptomami choroby, a nawet przez zmianami widocznymi podczas USG zbadanie przeciwciał – da Ci szansę na zmianę sposobu odżywiania się i zapobieżenie rozwojowi choroby. Dieta w chorobie autoimmunologicznej to podstawa – tzw. protokół autoimmunologiczny. Żadne leki nie leczą chorób autoimmunologicznych. Poprawiają codzienne funkcjonowanie pacjenta, pozwalają mu żyć dłużej w większym komforcie, ale nie leczą. Choroba autoimmunologiczna to nie pech, jak to niektórzy mówią, to nasze często nieświadome działanie, zespół różnych czynników, geny, rodzice, jelita, dieta, leki. Chociaż choroby nie można wyleczyć – to można wprowadzić w remisję lub zapobiec rozwojowi kolejnych chorób autoimmunologicznych. Zbadaj się i zmień swoją dietę!!

Więcej o Hashimoto – na dole posta jest również film, mój wykład o przyczynach Hashimoto.

A co ma Hashimoto do cukrzycy typu 1?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o:

 • anty-GAD
 • anty-IA2

To są przeciwciała, która często na długo przed wystąpieniem pełnoobjawowej cukrzycy typu 1 możemy wykryć we krwi. U ponad 80% osób z tymi przeciwciałami rozwinie się cukrzyca typu 1. Jeśli wiem, że jest to choroba autoimmunologiczna, robiąc badania przesiewowe, możemy dziecku zmienić dietę i zwiększyć RADYKALNIE szanse na NIE ZACHOROWANIE.

Niestety coraz więcej rodziców dzieci 3-9 lat słyszy diagnozę jak grom z jasnego nieba: cukrzyca typ 1. Co mogło zwiastować w przyszłości problemy?

 • skaza białkowa (tak zwana), czyli nietolerancja białek mleka krowiego
 • bóle brzuszka, wzdęcia, zaparcia, pieniste stolce
 • atopowe zapalenie skóry
 • problemy z katarem, kaszlem, chrząkaniem (nabiał ma powiązanie z chorobami autoimmunologicznymi)

Niestety „tradycyjna” medycyna nie wiąże tych symptomów ze zwiastunami problemów w przyszłym życiu dziecka. Często słyszymy „dziecko wyrośnie”.

Wystarczą dwa badania!! Jeśli wyjdą pozytywnie – zmień dziecku dietę. Przede wszystkim wyrzuć nabiał, mleko, gluten i przetworzoną żywność. Czasami niestety niezbędne jest przejście na pełny protokół autoimmunologiczny. Na pewno niczego nie ryzykujesz, a możesz zyskać! Zdrowie dziecka.

Niestety obecnie cukrzyca typu 1 coraz częściej rozwija się u młodzieży i osób starszych. Nie każda cukrzyca typ 2 nią jest. Jeśli pomimo leków ciężko jest unormować cukry, to może być cukrzyca typu LADA (Latent Autoimmune Diabetes in Adults). Rozwija się powoli, niszcząc wyspy beta trzustki. Wtedy może zamiast zwiększania dawki leków, warto byłoby rozważyć zmianę diety i zatrzymać postęp choroby? Nie każdemu się uda, to pewne, każdy jest inny, każdy wymaga indywidualnego podejścia, ale na pewno warto spróbować.

Uwaga – ważne informacje, przeczytaj zanim zastosujesz lub skopiujesz.

 

 


AutorIwona Wierzbicka

Podobne tematy

Jak organizuję sobie czas na aktywność fizyczną – moje sposoby

Od około miesiąca staram się regularnie biegać, jeżdżę na rowerze, ćwiczę w domu, a teraz dołączyłam jeszcze ćwiczenia siłowe. Staram (…)

WIĘCEJ >

Jak zaplanować ciążę?

Planowanie ciąży Okres przygotowania się do ciąży dla każdej kobiety i jej partnera powinien być szczególnie ważny, bardzo przemyślany i (…)

WIĘCEJ >

Gdy jelito cieknie – co jeść? Jelito przesiąkliwe a dieta

„Wszystkie choroby zaczynają się w jelitach” Hipokrates wypowiedział te słowa 2000 lat temu. On już wtedy wiedział, a my potrzebowaliśmy (…)

WIĘCEJ >

Radio Opole: Impreza, grill a dieta

Jak przetrwać imprezę, grilla, wakacje, urlop nie wyłamując się z diety, a jak już się wyłamywać – to jak nie zaprzepaścić wszystkiego. Iwona Wierzbicka i dr Janus Stasiak w audycji Żyj Zdrowo i Kolorowo –...

WIĘCEJ >

Komentarzy: 1

 1. Kkars 5 grudnia 2016 o 00:58

  Wystarczy dwa badania. Jakie? Może Pani to rozwinąć?

Pozostaw komentarz

Trzeba się zalogować, aby dodawać komentarze.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl