logo
Szukaj
open close
logo
Szukaj
Szukaj

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

jak-powstrzymac-wypadanie-wlosow.jpg

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości towarzyszących osobom z nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą, jest wypadanie włosów. Dotyczy to zarówno osób zmagających się z nadczynnością, jak i niedoczynnością tego gruczołu. Zdarza się także, że chorym doskwiera również wypadanie brwi. Prawidłowo nie powinno człowiekowi wypadać więcej niż 50-100 włosów dziennie. Jeżeli jednak za każdym razem, gdy czeszesz się zauważasz duży kłąb włosów, należałoby bliżej się temu objawowi przyjrzeć.

Żelazo a włosy

Oprócz tego, że mogą doskwierać Ci problemy z tarczycą, możesz mieć również niedobory żelaza. Wykonaj badanie morfologii, sprawdź również poziom żelaza i ferrytyny. Jeżeli ferrytyna wyjdzie poniżej 70, włosy mogą mieć tendencję do wypadania. Zadbaj wówczas o to, aby żelazo z pożywienia dobrze się wchłaniało. Nie łącz w jednym posiłku produktów białkowych (np. mięsa, ryb, jaj) z produktami zbożowymi. Zawarty w zbożach kwas fitynowy zwiąże żelazo zawarte w mięsie i organizm nie będzie w stanie go przyswoić. Staraj się zastosować dietę rozdzielną. Spożywaj produkty białkowe z warzywami oraz kasze lub ziemniaki także w towarzystwie warzyw.

Włącz także do diety podroby które są niezwykle bogate w żelazo. Możesz również pić koktajle zawierające zieloną pietruszkę. Przy dużych niedoborach żelaza możesz zastosować sok z pokrzywy (jeśli nie masz alergii na bylicę).

Zakwaszenie żołądka

Kolejną istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednią ilość kwasu solnego w Twoim żołądku. Jeżeli jest go za mało, pH żołądka podnosi się, co znacząco utrudnia prawidłowe strawienie mięsa, które jest zdecydowanie lepszym źródłem żelaza, niż źródła roślinne. Wypij 15 minut przed posiłkiem pół szklanki wody z sokiem z połówki cytryny lub 2 łyżkami ekologicznego octu jabłkowego przed każdym posiłkiem białkowym. Pamiętaj, by w trakcie posiłku oraz do minimum godziny po nim, nie pojawiały się w Twoim menu żadne napoje.

Witamina C

Zadbaj także o odpowiednią podaż witaminy C z diety – przede wszystkim spożywaj dużo warzyw. Możesz także włączyć witaminę C do suplementacji. Najlepiej, by była w towarzystwie bioflawonoidów – wówczas będzie zdecydowanie lepiej przyswajalna.

Inne niedobory

Kolejną przyczyną wypadających włosów może być niedobór cynku, a także krzemu. Krzem występuje w mięsie, a także w warzywach i owocach. Dziennie zapotrzebowanie to 20-30 mg. Cynk z kolei znajdziesz w wątrobie cielęcej, wieprzowej, migdałach, kaszy gryczanej oraz gorzkiej czekoladzie. Z produktów zwierzęcych będzie jednak zdecydowanie lepiej przyswajalny, ze względu na nieobecność składników antyodżywczych, utrudniających wchłanianie. Możesz wykonać badanie analizy pierwiastkowej włosa i sprawdzić poziom minerałów oraz metali ciężkich w Twoim organizmie. Poziom cynku zbadasz również w surowicy krwi. Jeśli w badaniu wyjdą niedobory składników odżywczych, rozważ odpowiednią suplementację, najlepiej pod kątem doświadczonego dietetyka. Zadbaj, przede wszystkim, o stan Twoich jelit, aby przyjmowane suplementy odpowiednio się wchłaniały – pomocne mogą być dobrej jakości probiotyki. Jeżeli nie cierpisz na nietolerancję histaminy, włącz do diety kiszonki oraz soki z nich – są także świetnym źródłem korzystnych dla naszych jelit bakterii.

Uwaga: ważne informacje, przeczytaj zanim zastosujesz lub skopiujesz.

 

Autor

Podobne tematy

Seler kontra Ziemniak – co wybrać?

W ziemniaku jest dużo więcej węglowodanów niż w selerze 15g/100g produktu, a niemal całość to skrobia. Pozostały ułamek węglowodanów to sacharoza i fruktoza (podobnie jak w selerze). Skrobia w obrobiona termicznie w obecności wody staje...

WIĘCEJ >

22 wskazówki jak być zdrowszym

Pij wodę! To najważniejszy płyn, który odpowiednio nawodni komórki i pomoże usunąć toksyny z organizmu. Nie pij herbat typu: zielona, (…)

WIĘCEJ >

3 najczęstsze choroby jelit – sprawdź czy dotyczą Ciebie

Jelita to nasz drugi mózg Jelita to nasza najcenniejsza wewnętrzna „fabryka”, która odpowiedzialna jest za trawienie pokarmu, wchłanianie substancji odżywczych (…)

WIĘCEJ >

Słodka śmierć czyli o substancjach słodzących

  Słodki smak towarzyszy nam już od najwcześniejszego okresu w życiu. Jest to pierwszy rodzaj smaku, jaki poznają nasze kubki (…)

WIĘCEJ >

Pozostaw komentarz

Trzeba się zalogować, aby dodawać komentarze.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl