fbpx
logo
Szukaj
open close
logo
Szukaj
Szukaj

Terapia sokami, sokoterapia – moc soków

Terapia sokami, sokoterapia – moc soków

terapia sokami, zielony koktajl, smoothie

Rośnie świadomość w obszarze zdrowego odżywiania. Wynika to z mody na zdrowy styl życia i z coraz to więcej szerzących się schorzeń. Zielone soki mogą mieć ogromnie pozytywny wpływ na zdrowie. Spirulina i chlorella mają właściwości oczyszczające, usuwają z organizmu metale ciężkie i toksyny oraz poprawiają skład krwi. Z kolei acerola jest naturalną witaminą C, która wpływa na odporność. Sprawdź, co daje sokoterapia.

Terapia sokami – tak czy nie?

Zielone soki są ostatnio bardzo modne i niemal każdy je dzisiaj spożywa lub się do tego przymierza. Nawet jeśli sceptycznie do nich podchodził. Wystarczy, że przeczytał choćby na portalu społecznościowym o ich dobroczynnym wpływie, by stwierdzić, że mogą mu pomóc na wszelkie dolegliwości.

Sokoperapia – czy dla każdego?

Pamiętam jakie poruszenie wywołał mój wpis, gdzie przytoczyłam słowa pacjentki: „Pani Iwono, mogę pić to zielone bagno choćby do końca życia, jeśli ma mi to pomóc”. Pacjentka cierpi na leukocytozę, nadmiar białych krwinek. Po terapii smoothie z chlorelli, spiruliny i aceroli parametry krwi wróciły niemal do prawidłowego poziomu. Oczywiście w skład „terapii” wchodził nie tylko sok. Główną rolę odgrywała w niej przede wszystkim zmiana stylu życia i codziennej diety. Niestety tego już nikt nie chciał zauważyć. Liczył się tylko sok (smoothie), jego proporcje i składniki.

Niestety taki napój nie jest odpowiedni dla każdego. Chlorella i spirulina, pomimo że są to algi słodkowodne, zawierają sporo jodu, co może wpłynąć negatywnie na tarczycę lub nasilić chorobę autoagresywną. Niektóre osoby mają nietolerancję trzeciego stopnia na algi i w ogóle nie powinny ich spożywać, nawet w kapsułkach.

Chlorella i spirulina

Spirulina i chlorella słyną z właściwości oczyszczających organizm, mają zdolność do usuwania metali ciężkich oraz toksyn. Zawierają chlorofil, który poprawia skład krwi i detoksyfikowuje. Wiele osób może odczuć poprawę po zastosowaniu takiej mikstury w połączeniu z acerolą – naturalną witaminą C.

Terapia sokami powinna być indywidualnie dopasowana do konkretnej osoby, jej chorób, jej niedoborów, jej potrzeb czy wreszcie nietolerancji pokarmowych. Jeżeli zalecamy terapię sokami, to należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z właściwości poszczególnych składników. 

Remedium na wszystkie choroby

Zielone soki mają być remedium na wszystkie choroby. Niestety nie każdy może spożywać takie soki. Wiele osób wie, że coś dzwoni, ale nie wie, w którym kościele. Ważna jest przede wszystkim świadomość, czyli co spożywamy, co łączymy i jaki to może dać efekt. Kuracja sokami to wysoce skoncentrowane źródło składników witaminowych, mineralnych. Sokoterapia może działać jak multiwitamina, którą można po prostu przedawkować, jak również jako źródło składników antyodżywczych i toksyn. Wiele roślin wytwarza toksyczne substancje w roślinach, aby odstraszyć intruzów. Niestety, również z powodu skażenia środowiska, to właśnie liście są największym rezerwuarem toksyn.

Tradycyjne składniki soków to: szpinak, jarmuż, sałata, pietruszka, ogórek, do tego jakiś owoc lub owoce. Zielone warzywa, w szczególności krzyżowe (brokuły, brukselka, kalafior, kapusta, jarmuż) zawierają ogromną ilość składników odżywczych i działają antynowotworowo. 

Brokuł i jarmuż

Brokuł i jarmuż to bogactwo siarki, kwasu foliowego i wapnia. Ponadto fosforu, magnezu, cynku. Brokuł ma więcej potasu niż pomidor i tyle samo co banan. Jest jednym z najlepszych źródeł manganu i jodu spośród warzyw.

Przeczytaj również: Zielone smoothie z wyciskarki

Według mnie brokuł i jarmuż to dwa najbardziej wartościowe warzywa. Są niezwykle bogate w składniki, które wzmacniają kości, stawy, wpływają korzystnie na gospodarkę wapniową czy kwasowo-zasadową. Dzięki siarce regenerują organizm, wpływają na włosy, skórę, paznokcie, oddychanie komórkowe i odbudowę komórek. Warzywa te mogą „walczyć” z chorobami autoimmunologicznymi oraz nowotworowymi.

Azotany

Zielone warzywa, zarówno krzyżowe jak i liściaste typu sałata, zawierają toksyczne azotany. Jest ich więcej w warzywach zamkniętych w folii oraz w wewnętrznych (tych jaśniejszych) liściach. Jeżeli chodzi o brokuł czy kalafior, to należy zjadać tylko ich różyczki. Na 30 minut przed zjedzeniem (zmiksowaniem) warzyw wystaw je na działanie promieni słonecznych (włączy się wtedy reduktaza azotanowa). Pamiętaj również o dokładnym umyciu wszystkich warzyw, często bowiem są powleczone substancjami grzybobójczymi.

Szpinak i burak to bomba szczawianowa!

Lepiej ich za często nie dodawać do soków (o ile wcale!). Szczawiany łączą się z wapniem (mogą odwapniać kości), przez co pozbawiają nas tego cennego składnika. Mogą też przyczynić się do tworzenia kamieni nerkowych, niektórzy mogą odczuwać bóle w stawach i kościach. Przy nieszczelnych jelitach szczawiany mogą przedostawać się do organizmu i wpływać na obniżenie poziomu glutationu – naszego najsilniejszego antyoksydanta.

Burak jest często polecany, zapewne z powodu koloru, jako „polepszacz” składu naszej krwi. Tymczasem zdecydowanie lepiej podziałałby koktajl z zielonych warzyw z odrobiną surowej wątroby – źródła żelaza hemowego, witamin z grupy B i wielu cennych enzymów. Enzymy są czynne tylko wtedy, gdy są spożywane na surowo.

Rośliny psiankowate

Rośliny psiankowate to m.in. pomidor, papryka, bakłażan czy jagody goji. Zawierają wiele cennych składników typu potas, witamina C czy likopen lub aminokwasy w przypadku goji. Psiankowate zawierają również glikoalkoloidy, które mogą podrażniać śluzówkę przewodu pokarmowego i wpływać na acetylocholinę znajdującą się w mózgu, co może nasilać „cieknięcie” jelita. Ponadto glikoalkoloidy mogą stymulować układ immunologiczny, co może nasilić choroby autoimmunologiczne.

Askorbinaza – zielony ogórek w koktajlu

Zielony ogórek dodany do koktajlu powoduje całkowite unieczynnienie znajdującej się tam witaminy C. Dlaczego? Każdy słyszał o niewłaściwym połączeniu ogórka i pomidora. Niewiele osób jednak wie o co chodzi. Ogórek zawiera enzym askorbinazę, która unieczynnia witaminę C. Dopóki ogórek jest tylko pokrojony, nie jest to problem, ale jeśli ogórka zmielimy i połączymy z pozostałymi zmielonymi warzywami – cała witamina C zostanie zniszczona. Więcej na temat smoothie z ogórkiem znadziesz tutaj.

Rośliny korzeniowe

Rośliny korzeniowe mogą zawierać sporo toksycznych substancji. Korzeń jest magazynem i akumuluje toksyny z gleby, dlatego jeśli używamy roślin typu marchew, pietruszka, seler – powinny to być warzywa ekologiczne.

Terapie

Pomimo kontrowersji wokół soków istnieją w Polsce i na świecie terapie, które się na nich opierają. Terapie te działają antynowotworowo, oczyszczająco i rewitalizująco.

Terapia dr Gersona

W terapii Gersona chorzy otrzymują tylko wegetariańskie posiłki oraz dziennie 13 świeżo przygotowanych soków warzywno-owocowych. Soki przygotowywane są z organicznych produktów w specjalnych wolnoobrotowych wyciskarkach. W ten sposób uzyskuje się maksimum składników odżywczych. Soki wypijane są chwilę po wyciśnięciu. Dr Gerson w szczególności poleca soki: marchwiowy, marchwiowo-jabłkowy, pomarańczowy oraz zielony z warzyw.

Kawa i jej właściwości

W terapii tej zalecana jest również lewatywa z kawy, gdyż organizm podczas terapii sokami intensywnie oczyszcza się i usuwa toksyny. Kawa przenika przez jelito do wątroby, rozszerzając tam drogi żółciowe, co wpływa korzystnie na oczyszczenie wątroby i usunięcie z niej złogów i toksyn. Ponadto kafestol i kafeol – substancje znajdujące się w kawie
– zwiększają aktywność S-transferazy glutationowej, odpowiedzialnej za działanie odtruwające i antyoksydacyjne. Ponadto substancje te oddziałują korzystnie na enzymy wątrobowe.

Kafesto i kafeol mają działanie antynowotworowe. Mogą zmniejszać oddziaływanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które powstają podczas m.in. palenia kawy, oraz aflatoksyn, np. z pleśni w kawie czy orzechach. Wykazano nawet ujemną korelację między piciem kawy a występowania nowotworów jelita grubego. Wydaje się zatem, że picie kawy jak i lewatywy z kawy mogą mieć korzystne działanie na organizm, ale nie próbujcie tego sami w domu. Terapia Gersona jest wciąż uznaną na świecie terapią walki z nowotworami.

Terapia dr Dąbrowskiej

Podobne podejście do zalet warzyw i sokoterapii ma dr Dąbrowska. Jej terapia oczyszcza organizm i przywraca zdrowie wielu ciężko chorym ludziom. Doktor Dąbrowska opracowała dietę, która ma charakter głodówki leczniczej. Stosuje się ją przez okres od kilku dni do kilku tygodni maksymalnie dwa razy w roku. Terapię najlepiej wykonać w specjalnym ośrodku, pod nadzorem specjalistów.

Głodówki lecznicze wg dr Dąbrowskiej dostarczają witamin, minerałów, fitozwiązków i enzymów, a z powodu małej podaży kalorii aktywizują organizm do samoleczenia. Organizm z powodu niedoboru makroskładników „zjada” uszkodzone struktury własnego organizmu i tym samym leczy się sam.

Obie terapie podkreślają magiczną moc warzyw, owoców i kiszonek jako źródła witaminy C, witamin z grupy B oraz żywych kultur bakterii. Zwracają też uwagę na moc zielonych warzyw.

Pamiętajmy, że terapia powinna być zindywidualizowana, wykonana pod okiem profesjonalisty, który wie jak istotny jest rodzaj użytych składników, ich oddziaływanie na organizm, zawartość witamin, minerałów, związków aktywnych, substancji antyodżywczych i toksyn. Tylko wtedy terapia będzie skuteczna.

ABY DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ TERAPIĘ, SKONSULTUJ SIĘ Z DIETETYKIEM KLINICZNYM AJWEN

Prawa autorskie – zapoznaj się!

AutorIwona Wierzbicka

Rośnie świadomość w obszarze zdrowego odżywiania. Wynika to z mody na zdrowy styl życia i z coraz to więcej szerzących się schorzeń. Zielone soki mogą mieć ogromnie pozytywny wpływ na zdrowie. Spirulina i chlorella mają właściwości oczyszczające, usuwają z organizmu metale ciężkie i toksyny oraz poprawiają skład krwi. Z kolei acerola jest naturalną witaminą C, która wpływa na odporność. Sprawdź, co daje sokoterapia.

Terapia sokami – tak czy nie?

Zielone soki są ostatnio bardzo modne i niemal każdy je dzisiaj spożywa lub się do tego przymierza. Nawet jeśli sceptycznie do nich podchodził. Wystarczy, że przeczytał choćby na portalu społecznościowym o ich dobroczynnym wpływie, by stwierdzić, że mogą mu pomóc na wszelkie dolegliwości.

Sokoperapia – czy dla każdego?

Pamiętam jakie poruszenie wywołał mój wpis, gdzie przytoczyłam słowa pacjentki: „Pani Iwono, mogę pić to zielone bagno choćby do końca życia, jeśli ma mi to pomóc”. Pacjentka cierpi na leukocytozę, nadmiar białych krwinek. Po terapii smoothie z chlorelli, spiruliny i aceroli parametry krwi wróciły niemal do prawidłowego poziomu. Oczywiście w skład „terapii” wchodził nie tylko sok. Główną rolę odgrywała w niej przede wszystkim zmiana stylu życia i codziennej diety. Niestety tego już nikt nie chciał zauważyć. Liczył się tylko sok (smoothie), jego proporcje i składniki.

Niestety taki napój nie jest odpowiedni dla każdego. Chlorella i spirulina, pomimo że są to algi słodkowodne, zawierają sporo jodu, co może wpłynąć negatywnie na tarczycę lub nasilić chorobę autoagresywną. Niektóre osoby mają nietolerancję trzeciego stopnia na algi i w ogóle nie powinny ich spożywać, nawet w kapsułkach.

Chlorella i spirulina

Spirulina i chlorella słyną z właściwości oczyszczających organizm, mają zdolność do usuwania metali ciężkich oraz toksyn. Zawierają chlorofil, który poprawia skład krwi i detoksyfikowuje. Wiele osób może odczuć poprawę po zastosowaniu takiej mikstury w połączeniu z acerolą – naturalną witaminą C.

Terapia sokami powinna być indywidualnie dopasowana do konkretnej osoby, jej chorób, jej niedoborów, jej potrzeb czy wreszcie nietolerancji pokarmowych. Jeżeli zalecamy terapię sokami, to należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z właściwości poszczególnych składników. 

Remedium na wszystkie choroby

Zielone soki mają być remedium na wszystkie choroby. Niestety nie każdy może spożywać takie soki. Wiele osób wie, że coś dzwoni, ale nie wie, w którym kościele. Ważna jest przede wszystkim świadomość, czyli co spożywamy, co łączymy i jaki to może dać efekt. Kuracja sokami to wysoce skoncentrowane źródło składników witaminowych, mineralnych. Sokoterapia może działać jak multiwitamina, którą można po prostu przedawkować, jak również jako źródło składników antyodżywczych i toksyn. Wiele roślin wytwarza toksyczne substancje w roślinach, aby odstraszyć intruzów. Niestety, również z powodu skażenia środowiska, to właśnie liście są największym rezerwuarem toksyn.

Tradycyjne składniki soków to: szpinak, jarmuż, sałata, pietruszka, ogórek, do tego jakiś owoc lub owoce. Zielone warzywa, w szczególności krzyżowe (brokuły, brukselka, kalafior, kapusta, jarmuż) zawierają ogromną ilość składników odżywczych i działają antynowotworowo. 

Brokuł i jarmuż

Brokuł i jarmuż to bogactwo siarki, kwasu foliowego i wapnia. Ponadto fosforu, magnezu, cynku. Brokuł ma więcej potasu niż pomidor i tyle samo co banan. Jest jednym z najlepszych źródeł manganu i jodu spośród warzyw.

Przeczytaj również: Zielone smoothie z wyciskarki

Według mnie brokuł i jarmuż to dwa najbardziej wartościowe warzywa. Są niezwykle bogate w składniki, które wzmacniają kości, stawy, wpływają korzystnie na gospodarkę wapniową czy kwasowo-zasadową. Dzięki siarce regenerują organizm, wpływają na włosy, skórę, paznokcie, oddychanie komórkowe i odbudowę komórek. Warzywa te mogą „walczyć” z chorobami autoimmunologicznymi oraz nowotworowymi.

Azotany

Zielone warzywa, zarówno krzyżowe jak i liściaste typu sałata, zawierają toksyczne azotany. Jest ich więcej w warzywach zamkniętych w folii oraz w wewnętrznych (tych jaśniejszych) liściach. Jeżeli chodzi o brokuł czy kalafior, to należy zjadać tylko ich różyczki. Na 30 minut przed zjedzeniem (zmiksowaniem) warzyw wystaw je na działanie promieni słonecznych (włączy się wtedy reduktaza azotanowa). Pamiętaj również o dokładnym umyciu wszystkich warzyw, często bowiem są powleczone substancjami grzybobójczymi.

Szpinak i burak to bomba szczawianowa!

Lepiej ich za często nie dodawać do soków (o ile wcale!). Szczawiany łączą się z wapniem (mogą odwapniać kości), przez co pozbawiają nas tego cennego składnika. Mogą też przyczynić się do tworzenia kamieni nerkowych, niektórzy mogą odczuwać bóle w stawach i kościach. Przy nieszczelnych jelitach szczawiany mogą przedostawać się do organizmu i wpływać na obniżenie poziomu glutationu – naszego najsilniejszego antyoksydanta.

Burak jest często polecany, zapewne z powodu koloru, jako „polepszacz” składu naszej krwi. Tymczasem zdecydowanie lepiej podziałałby koktajl z zielonych warzyw z odrobiną surowej wątroby – źródła żelaza hemowego, witamin z grupy B i wielu cennych enzymów. Enzymy są czynne tylko wtedy, gdy są spożywane na surowo.

Rośliny psiankowate

Rośliny psiankowate to m.in. pomidor, papryka, bakłażan czy jagody goji. Zawierają wiele cennych składników typu potas, witamina C czy likopen lub aminokwasy w przypadku goji. Psiankowate zawierają również glikoalkoloidy, które mogą podrażniać śluzówkę przewodu pokarmowego i wpływać na acetylocholinę znajdującą się w mózgu, co może nasilać „cieknięcie” jelita. Ponadto glikoalkoloidy mogą stymulować układ immunologiczny, co może nasilić choroby autoimmunologiczne.

Askorbinaza – zielony ogórek w koktajlu

Zielony ogórek dodany do koktajlu powoduje całkowite unieczynnienie znajdującej się tam witaminy C. Dlaczego? Każdy słyszał o niewłaściwym połączeniu ogórka i pomidora. Niewiele osób jednak wie o co chodzi. Ogórek zawiera enzym askorbinazę, która unieczynnia witaminę C. Dopóki ogórek jest tylko pokrojony, nie jest to problem, ale jeśli ogórka zmielimy i połączymy z pozostałymi zmielonymi warzywami – cała witamina C zostanie zniszczona. Więcej na temat smoothie z ogórkiem znadziesz tutaj.

Rośliny korzeniowe

Rośliny korzeniowe mogą zawierać sporo toksycznych substancji. Korzeń jest magazynem i akumuluje toksyny z gleby, dlatego jeśli używamy roślin typu marchew, pietruszka, seler – powinny to być warzywa ekologiczne.

Terapie

Pomimo kontrowersji wokół soków istnieją w Polsce i na świecie terapie, które się na nich opierają. Terapie te działają antynowotworowo, oczyszczająco i rewitalizująco.

Terapia dr Gersona

W terapii Gersona chorzy otrzymują tylko wegetariańskie posiłki oraz dziennie 13 świeżo przygotowanych soków warzywno-owocowych. Soki przygotowywane są z organicznych produktów w specjalnych wolnoobrotowych wyciskarkach. W ten sposób uzyskuje się maksimum składników odżywczych. Soki wypijane są chwilę po wyciśnięciu. Dr Gerson w szczególności poleca soki: marchwiowy, marchwiowo-jabłkowy, pomarańczowy oraz zielony z warzyw.

Kawa i jej właściwości

W terapii tej zalecana jest również lewatywa z kawy, gdyż organizm podczas terapii sokami intensywnie oczyszcza się i usuwa toksyny. Kawa przenika przez jelito do wątroby, rozszerzając tam drogi żółciowe, co wpływa korzystnie na oczyszczenie wątroby i usunięcie z niej złogów i toksyn. Ponadto kafestol i kafeol – substancje znajdujące się w kawie
– zwiększają aktywność S-transferazy glutationowej, odpowiedzialnej za działanie odtruwające i antyoksydacyjne. Ponadto substancje te oddziałują korzystnie na enzymy wątrobowe.

Kafesto i kafeol mają działanie antynowotworowe. Mogą zmniejszać oddziaływanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które powstają podczas m.in. palenia kawy, oraz aflatoksyn, np. z pleśni w kawie czy orzechach. Wykazano nawet ujemną korelację między piciem kawy a występowania nowotworów jelita grubego. Wydaje się zatem, że picie kawy jak i lewatywy z kawy mogą mieć korzystne działanie na organizm, ale nie próbujcie tego sami w domu. Terapia Gersona jest wciąż uznaną na świecie terapią walki z nowotworami.

Terapia dr Dąbrowskiej

Podobne podejście do zalet warzyw i sokoterapii ma dr Dąbrowska. Jej terapia oczyszcza organizm i przywraca zdrowie wielu ciężko chorym ludziom. Doktor Dąbrowska opracowała dietę, która ma charakter głodówki leczniczej. Stosuje się ją przez okres od kilku dni do kilku tygodni maksymalnie dwa razy w roku. Terapię najlepiej wykonać w specjalnym ośrodku, pod nadzorem specjalistów.

Głodówki lecznicze wg dr Dąbrowskiej dostarczają witamin, minerałów, fitozwiązków i enzymów, a z powodu małej podaży kalorii aktywizują organizm do samoleczenia. Organizm z powodu niedoboru makroskładników „zjada” uszkodzone struktury własnego organizmu i tym samym leczy się sam.

Obie terapie podkreślają magiczną moc warzyw, owoców i kiszonek jako źródła witaminy C, witamin z grupy B oraz żywych kultur bakterii. Zwracają też uwagę na moc zielonych warzyw.

Pamiętajmy, że terapia powinna być zindywidualizowana, wykonana pod okiem profesjonalisty, który wie jak istotny jest rodzaj użytych składników, ich oddziaływanie na organizm, zawartość witamin, minerałów, związków aktywnych, substancji antyodżywczych i toksyn. Tylko wtedy terapia będzie skuteczna.

ABY DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ TERAPIĘ, SKONSULTUJ SIĘ Z DIETETYKIEM KLINICZNYM AJWEN

Prawa autorskie – zapoznaj się!

Autor

Iwona Wierzbicka
30 października 2015

Tagi

Pozostaw komentarz

Trzeba się zalogować, aby dodawać komentarze.

Podobne tematy

Szczęśliwi ludzie są zdrowsi – a szczęście zależy od Ciebie!!

SZCZĘŚCIE!! Jestem szczęściarzem, jestem pechowcem! Ty to masz szczęście w życiu, mnie to się nic nie udaje! Znasz te utyskiwania i zachwyty nad tym, że inni mają lepiej, albo że wszędzie jest lepiej niż tu…

WIĘCEJ >
rośliny strączkowe, ciecierzyca, soczewica

Strączki – jeść czy nie jeść?

Sprawdź, o czym warto wiedzieć, zanim sięgniemy po strączki. Rośliny strączkowe to niekwestionowane bogate źródło białka, ale i węglowodanów. Profil aminokwasowy soi jest podobny do białka wzorcowego jakim jest jajo kurze, zatem idealnie nadaje się…

WIĘCEJ >
tarczyca

Tarczyca – co lubi, a czego nie?

Kiedyś sama zmagałam z niedoczynnością tarczycy. Sucha skóra, szorstkie włosy, senność… Teraz mam to za sobą. Nie biorę hormonów, a tarczyca powiększyła się z 10 ml do 15 ml. Jest normoechogeniczna. Kilka rzeczy, za które…

WIĘCEJ >
Ajwen

Ajwen – czas zmian… Małe oświadczenie

Piramida Zdrowego Żywienia okazała się być piramida prowadzącą do chorób metabolicznych i do "zmian w kodzie genetycznym", m.in. chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, insulinooporności, autyzmu, ADHD, Zespołu Aspergera.

WIĘCEJ >