fbpx
logo
Szukaj
open close

Zatrzymaj włosy – mój autorski suplement

Slide
Pobierz aplikację

i zacznij pracę nad swoją dietą!

Tagi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
001 - iwona lipiec 2020 lifestyle 914 low res (761)

Moja autorska formuła przeciw wypadaniu włosów. Pierwszy taki i jedyny suplement na rynku, który rozwiązuje główny problem wypadania włosów, czyli zaburzenia hormonalne.

Mówi się o tym niewiele, przez co większość działań skupia się na witaminach, minerałach, szamponach, wcierkach czy ostrzykiwaniu skóry głowy. Niestety zwykle z mizernym efektem.

Za wypadanie włosów może odpowiadać niedoczynność tarczycy (choć uważam, że tu bardziej działa efekt współwystępowania innych zaburzeń hormonów płciowych), przewaga estrogenowa, jak również nadmiar męskich hormonów. Problematyczne mogą być androgeny same w sobie, jak i nadmiar aktywnego hormonu DHT (dihydrotestosteronu), który jest rzadko badany.

Nawet przy prawidłowych poziomach pozostałych androgenów, DHT może być podwyższony, a przecież jest najsilniejszym aktywnym hormonem mogącym niszczyć cebulki włosowe.

Natomiast przewaga estrogenowa może iść w parze z nadmiarem androgenów, ale również każdy z tych problemów może występować równocześnie. Przewaga estrogenowa jest nadwyżką estrogenu w stosunku do progesteronu.

Objawami zaburzeń hormonalnych są m.in.:

 • problemy z jelitami – tu koło się zamyka, ponieważ dysbioza jelitowa rozregulowuje gospodarkę hormonalną, ale i np. niedoczynność tarczycy spowalnia pracę jelit;
 • kłopoty z cerą (wypryski, trądzik, grudki, zaskórniki, przetłuszczająca się);
 • problemy ze skórą głowy (łojotok, łupież, przetłuszczająca się);
 • PCOS – zespół policystycznych jajników;
 • nieregularne miesiączki;
 • niski poziom energii, niskie libido;
 • zaburzenia koncentracji.

Więcej na temat zaburzeń hormonalnych w kontekście wypadania włosów dowiesz się z filmu Zatrzymaj włosy. Ważne jest, by poza suplementacją regulującą gospodarkę hormonalną wdrożyć również prawidłowe odżywianie organizmu, rośliny krzyżowe oraz odpowiedni styl życia. Ale o tym bardzo obszernie w filmie, dlatego obejrzyj go koniecznie.

Z kuponem: wlosy30 możesz zakupić film z 30-procentowym rabatem.

włosy
Obejrzyj film Zatrzymaj włosy

Substancje użyte w suplemencie

Wyciąg z pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica)

Pokrzywa ma działanie antyalergiczne, przeciwzapalne, a przez to przywraca równowagę w organizmie. W badaniach zauważono, że wyciągi z pokrzywy są pomocne przy trzech typach wypadania włosów i mogą obniżać prozapalne cytokiny, które działały hamująco na porost włosów. Wyciągi z pokrzywy regulują gospodarkę hormonalną, jak również zmniejszają bądź niwelują autoagresję na cebulki włosów, ponadto zmniejszają konwersję testosteronu do DHT [1, 2, 3].

Saw Palmetto – ekstrakt z palmy sabałowej (Serenoa repens – berry)

Palma sabałowa ma działanie antyandrogenne, obniżające DHT (zmniejszające konwersję testosteronu do DHT) i przeciwzapalne. Działa regulująco na poziom estrogenów, w szczególności poprzez możliwość wpłynięcia na wyższy poziom progesteronu [4, 5, 6].

Niepokalanek mnisi – wyciąg z owoców (Vitex agnus castus)

Ma działanie antyandrogenne, reguluje poziom estrogenów, zmniejsza poziom prolaktyny, podnosi (reguluje) poziom progesteronu. Ma korzystne działanie w PCOS, zmniejsza dolegliwości bólowe w napięciu przedmiesiączkowym, może mieć korzystny wpływ w przypadku endometriozy i wypadania włosów w przewadze estrogenowej [7, 8, 9].

Biotyna (D-biotyna)

Biotyna wpływa korzystnie na stan włosów, skóry, paznokci, poprawia również ich wzrost, reguluje gospodarkę glukozowo-insulinową, poprawia detoksykację organizmu [10, 11].

Krzem (krzem organiczny z pędów bambusa – Bambus vulgaris)

Krzem wpływa korzystnie na włosy, skórę, paznokcie, kości, złagodzenie trądziku, detoksykację, eliminacja glinu z organizmu [12, 13].

D-chiro inozytol i myo-inozytol

D-chiro i myo-inozytol w stosunku 1:40 poprawiają gospodarkę hormonalną, zmniejszają ilość androgenów, są pomocne w PCOS. Mio-inozytol i D-chiro-inozytol poprawiają insulinooporność, hiperandrogenizm i indukują owulację u kobiet z PCOS. Ponadto zauważono, że myo-inozytol może mieć korzystne działanie, jeśli chodzi o nastrój, a także może poprawiać pracę tarczycy i zmniejszać poziom przeciwciał aTPO [14, 15, 16, 17].

Najczęstsze pytania

Jak stosować?

Zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dawka dzienna to 4 kapsułki, można przyjmować 5 kapsułek, by uzyskać pełną moc substancji.

W jakim schemacie przyjmować?

 • Przy 4 kapsułkach: 2 | 1 | 1
 • Przy 5 kapsułkach: 2 | 2 | 1

Czy pomoże także na paznokcie?

Suplement zawiera składniki poprawiające stan paznokci, jak krzem czy biotynę, ale jednak bardziej jest przeznaczony dla kobiet, którym wypadają włosy, w szczególności na tle hormonalnym.

Czy ma zastosowanie dla mężczyzn z problemem łysienia?

Niestety niekoniecznie musi zadziałać, ponieważ u mężczyzn mogłaby wystąpić konieczność zastosowania wyższej dawki palmy sabałowej. Natomiast faktycznie mężczyźni mogą spróbować i ocenić, jak działa suplement.

Jak długo stosować, żeby coś zauważyć?

Minimalnym okresem są 2–3 miesiące. Dopiero wtedy można ocenić, czy suplement jest dla ciebie odpowiedni. Pamiętaj, że preparat celuje w problemy hormonalne, gdzie często niezbędna jest również konsultacja endokrynologiczna, zmiana diety i stylu życia.

Jak długo w ogóle stosować i czy robić przerwę?

Trudno jest odpowiedzieć. Suplement reguluje i zwykle działa wtedy, kiedy się go bierze. Kiedy się tego nie robi, to nie spełnia swojej funkcji. Dlatego zachęcam do równoczesnej zmiany diety i stylu życia. Preparat poprawia balans gospodarki hormonalnej w organizmie, ale jeśli nie zostanie usunięta pierwotna przyczyna zaburzeń hormonalnych, to po odstawieniu suplementu w ciągu miesiąca sytuacja powróci do pierwotnej. Okresowo warto zrobić przerwę na miesiąc lub 2 miesiące, by ocenić, czy organizm sobie radzi bez wspomagania.

Czy suplement ingeruje w gospodarkę hormonalną?

Tak, ale substancje zawarte w suplemencie nie są hormonami. Są to substancje roślinne, które regulują. Mechanizm oddziaływania został opisany powyżej przy poszczególnych substancjach czynnych.

Czy jak odstawię suplement, to mogę coś zepsuć?

Po odstawieniu suplementacji zwykle organizm powraca do swojego pierwotnego stanu. Suplementacja reguluje, może poprawić balans hormonów i zmiana ta może być trwała (korzystna). Pamiętaj, że do tego niezbędne są prawidłowa dieta i styl życia.

Czy warto, jak się ma SIBO?

Suplement ten nie „naprawia” jelit, ale może pomóc w problemach hormonalnych, które pojawiają się w organizmie również pod wpływem złej pracy jelit.

Czy można przyjmować suplement w celu regulacji miesiączki i zmniejszenia bólu menstruacyjnego?

Można, i prawdopodobnie pomoże. Jest to związane z zawartością myo inozytolu i d-chiro inozytolu, jak również z substancjami balansującymi poziom estrogenu i progesteronu, co może mieć wpływ na zmniejszenie bólu.

Czy można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią?

Suplementu nie można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią. Badania nad palmą sabałową są w tej kwestii niejasne. Polecam w tej sytuacji czysty suplement z biotyną.

Czy suplement może wpłynąć na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Naukowcy w niektórych badaniach wspominają, że palma sabałowa może zmniejszyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych poprzez nieznaczne obniżenie estrogenu. W innych badaniach naukowcy podkreślają, że palma sabałowa jedynie reguluje poziom estrogenów. Nie ma w tej kwestii jednoznacznego stanowiska.

Gdzie kupić?

W sklepie internetowym Lab One.

Sprawdź jeszcze: N°1 Minerals SET. Poznaj 8 niezwykle ważnych mikropierwiastków

Przypisy

 1. E. Pekmezci, C. Dundar, M. Turkogl, Proprietary Herbal Extract Downregulates the Gene Expression of IL-1α in HaCaT Cells: Possible Implications Against Nonscarring Alopecia, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6126931/ (23.12.2020).
 2. V. Hajhashemi, V. Klooshani, Antinociceptive and anti-inflammatory effects of Urtica dioica leaf extract in animal models, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4075706/ (23.12.2020).
 3. M. Bakhshaee, A. Hooshang Mohammad, M. Esmaeili, F. Jabbari Azad, G. Alipour Talesh, Ma. Salehi, Mo. Noorollahian Mohajera, Efficacy of Supportive Therapy of Allergic Rhinitis by Stinging Nettle (Urtica dioica) root extract: a Randomized, Double-Blind, Placebo- Controlled, Clinical Trial, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5963652/ (23.12.2020).
 4. Y. Kwon, Use of saw palmetto (Serenoa repens) extract for benign prostatic hyperplasia, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6859144/ (23.12.2020).
 5. N. Prager, K. Bickett, N. French, G. Marcovici, A randomized, double-blind, placebo-controlled trial to determine the effectiveness of botanically derived inhibitors of 5-alpha-reductase in the treatment of androgenetic alopecia, https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/039463201202500435 (23.12.2020).
 6. P. Pais, A. Villar, S. Rull, Determination of the potency of a novel saw palmetto supercritical CO2 extract (SPSE) for 5α-reductase isoform II inhibition using a cell-free in vitro test system, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4847595/ (23.12.2020).
 7. M. Zamani, N. Neghab, S. Torabian, Therapeutic effect of Vitex agnus castus in patients with premenstrual syndrome, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22359078/ (23.12.2020).
 8. W. Kluszczyk, Leki pochodzenia roślinnego w świetle współczesnej farmakoterapii okresu menopauzy, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy” (2007), nr 3.
 9. W. Wuttke, H. Jarry, V Christoffel, B. Spengler, D. Seidlová-Wuttke, Chaste tree (Vitex agnus-castus)–pharmacology and clinical indications, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12809367/ (23.12.2020).
 10. C. Fernandez-Mejia, Pharmacological effects of biotin, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15992683/ (23.12.2020).
 11. D.P. Patel, S.M. Swink, L. Castelo-Soccio, A Review of the Use of Biotin for Hair Loss, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28879195/ (23.12.2020).
 12. K.R. Martin, The chemistry of silica and its potential health benefits, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17435951/ (23.12.2020).
 13. S. Gillette Guyonnet, S. Andrieu, B. Vellas, The potential influence of silica present in drinking water on Alzheimer’s disease and associated disorders, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17435954/ (23.12.2020).
 14. H. Warner, Myo-Inositol For Hashimoto’s, http://hollywarnerhealth.com/2017/06/26/myo-inositol-for-hashimotos/ (23.12.2020).
 15. Inositol and Selenium Improve Hashimoto’s Disease, https://drhedberg.com/inositol-selenium-improve-hashimotos-disease/ (23.12.2020).
 16. S. Dinicola, T.T.Y. Chiu, V. Unfer, G. Carlomagno, M. Bizzarri, The rationale of the myo-inositol and D-chiro-inositol combined treatment for polycystic ovary syndrome, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25042908/ (23.12.2020).
 17. M. Minozzi, M. Nordio, R. Pajalich, The Combined therapy myo-inositol plus D-Chiro-inositol, in a physiological ratio, reduces the cardiovascular risk by improving the lipid profile in PCOS patients, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23467955/ (23.12.2020).

Prawa autorskie – zapoznaj się!

AutorIwona Wierzbicka

Moja autorska formuła przeciw wypadaniu włosów. Pierwszy taki i jedyny suplement na rynku, który rozwiązuje główny problem wypadania włosów, czyli zaburzenia hormonalne.

Mówi się o tym niewiele, przez co większość działań skupia się na witaminach, minerałach, szamponach, wcierkach czy ostrzykiwaniu skóry głowy. Niestety zwykle z mizernym efektem.

Za wypadanie włosów może odpowiadać niedoczynność tarczycy (choć uważam, że tu bardziej działa efekt współwystępowania innych zaburzeń hormonów płciowych), przewaga estrogenowa, jak również nadmiar męskich hormonów. Problematyczne mogą być androgeny same w sobie, jak i nadmiar aktywnego hormonu DHT (dihydrotestosteronu), który jest rzadko badany.

Nawet przy prawidłowych poziomach pozostałych androgenów, DHT może być podwyższony, a przecież jest najsilniejszym aktywnym hormonem mogącym niszczyć cebulki włosowe.

Natomiast przewaga estrogenowa może iść w parze z nadmiarem androgenów, ale również każdy z tych problemów może występować równocześnie. Przewaga estrogenowa jest nadwyżką estrogenu w stosunku do progesteronu.

Objawami zaburzeń hormonalnych są m.in.:

 • problemy z jelitami – tu koło się zamyka, ponieważ dysbioza jelitowa rozregulowuje gospodarkę hormonalną, ale i np. niedoczynność tarczycy spowalnia pracę jelit;
 • kłopoty z cerą (wypryski, trądzik, grudki, zaskórniki, przetłuszczająca się);
 • problemy ze skórą głowy (łojotok, łupież, przetłuszczająca się);
 • PCOS – zespół policystycznych jajników;
 • nieregularne miesiączki;
 • niski poziom energii, niskie libido;
 • zaburzenia koncentracji.

Więcej na temat zaburzeń hormonalnych w kontekście wypadania włosów dowiesz się z filmu Zatrzymaj włosy. Ważne jest, by poza suplementacją regulującą gospodarkę hormonalną wdrożyć również prawidłowe odżywianie organizmu, rośliny krzyżowe oraz odpowiedni styl życia. Ale o tym bardzo obszernie w filmie, dlatego obejrzyj go koniecznie.

Z kuponem: wlosy30 możesz zakupić film z 30-procentowym rabatem.

włosy
Obejrzyj film Zatrzymaj włosy

Substancje użyte w suplemencie

Wyciąg z pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica)

Pokrzywa ma działanie antyalergiczne, przeciwzapalne, a przez to przywraca równowagę w organizmie. W badaniach zauważono, że wyciągi z pokrzywy są pomocne przy trzech typach wypadania włosów i mogą obniżać prozapalne cytokiny, które działały hamująco na porost włosów. Wyciągi z pokrzywy regulują gospodarkę hormonalną, jak również zmniejszają bądź niwelują autoagresję na cebulki włosów, ponadto zmniejszają konwersję testosteronu do DHT [1, 2, 3].

Saw Palmetto – ekstrakt z palmy sabałowej (Serenoa repens – berry)

Palma sabałowa ma działanie antyandrogenne, obniżające DHT (zmniejszające konwersję testosteronu do DHT) i przeciwzapalne. Działa regulująco na poziom estrogenów, w szczególności poprzez możliwość wpłynięcia na wyższy poziom progesteronu [4, 5, 6].

Niepokalanek mnisi – wyciąg z owoców (Vitex agnus castus)

Ma działanie antyandrogenne, reguluje poziom estrogenów, zmniejsza poziom prolaktyny, podnosi (reguluje) poziom progesteronu. Ma korzystne działanie w PCOS, zmniejsza dolegliwości bólowe w napięciu przedmiesiączkowym, może mieć korzystny wpływ w przypadku endometriozy i wypadania włosów w przewadze estrogenowej [7, 8, 9].

Biotyna (D-biotyna)

Biotyna wpływa korzystnie na stan włosów, skóry, paznokci, poprawia również ich wzrost, reguluje gospodarkę glukozowo-insulinową, poprawia detoksykację organizmu [10, 11].

Krzem (krzem organiczny z pędów bambusa – Bambus vulgaris)

Krzem wpływa korzystnie na włosy, skórę, paznokcie, kości, złagodzenie trądziku, detoksykację, eliminacja glinu z organizmu [12, 13].

D-chiro inozytol i myo-inozytol

D-chiro i myo-inozytol w stosunku 1:40 poprawiają gospodarkę hormonalną, zmniejszają ilość androgenów, są pomocne w PCOS. Mio-inozytol i D-chiro-inozytol poprawiają insulinooporność, hiperandrogenizm i indukują owulację u kobiet z PCOS. Ponadto zauważono, że myo-inozytol może mieć korzystne działanie, jeśli chodzi o nastrój, a także może poprawiać pracę tarczycy i zmniejszać poziom przeciwciał aTPO [14, 15, 16, 17].

Najczęstsze pytania

Jak stosować?

Zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dawka dzienna to 4 kapsułki, można przyjmować 5 kapsułek, by uzyskać pełną moc substancji.

W jakim schemacie przyjmować?

 • Przy 4 kapsułkach: 2 | 1 | 1
 • Przy 5 kapsułkach: 2 | 2 | 1

Czy pomoże także na paznokcie?

Suplement zawiera składniki poprawiające stan paznokci, jak krzem czy biotynę, ale jednak bardziej jest przeznaczony dla kobiet, którym wypadają włosy, w szczególności na tle hormonalnym.

Czy ma zastosowanie dla mężczyzn z problemem łysienia?

Niestety niekoniecznie musi zadziałać, ponieważ u mężczyzn mogłaby wystąpić konieczność zastosowania wyższej dawki palmy sabałowej. Natomiast faktycznie mężczyźni mogą spróbować i ocenić, jak działa suplement.

Jak długo stosować, żeby coś zauważyć?

Minimalnym okresem są 2–3 miesiące. Dopiero wtedy można ocenić, czy suplement jest dla ciebie odpowiedni. Pamiętaj, że preparat celuje w problemy hormonalne, gdzie często niezbędna jest również konsultacja endokrynologiczna, zmiana diety i stylu życia.

Jak długo w ogóle stosować i czy robić przerwę?

Trudno jest odpowiedzieć. Suplement reguluje i zwykle działa wtedy, kiedy się go bierze. Kiedy się tego nie robi, to nie spełnia swojej funkcji. Dlatego zachęcam do równoczesnej zmiany diety i stylu życia. Preparat poprawia balans gospodarki hormonalnej w organizmie, ale jeśli nie zostanie usunięta pierwotna przyczyna zaburzeń hormonalnych, to po odstawieniu suplementu w ciągu miesiąca sytuacja powróci do pierwotnej. Okresowo warto zrobić przerwę na miesiąc lub 2 miesiące, by ocenić, czy organizm sobie radzi bez wspomagania.

Czy suplement ingeruje w gospodarkę hormonalną?

Tak, ale substancje zawarte w suplemencie nie są hormonami. Są to substancje roślinne, które regulują. Mechanizm oddziaływania został opisany powyżej przy poszczególnych substancjach czynnych.

Czy jak odstawię suplement, to mogę coś zepsuć?

Po odstawieniu suplementacji zwykle organizm powraca do swojego pierwotnego stanu. Suplementacja reguluje, może poprawić balans hormonów i zmiana ta może być trwała (korzystna). Pamiętaj, że do tego niezbędne są prawidłowa dieta i styl życia.

Czy warto, jak się ma SIBO?

Suplement ten nie „naprawia” jelit, ale może pomóc w problemach hormonalnych, które pojawiają się w organizmie również pod wpływem złej pracy jelit.

Czy można przyjmować suplement w celu regulacji miesiączki i zmniejszenia bólu menstruacyjnego?

Można, i prawdopodobnie pomoże. Jest to związane z zawartością myo inozytolu i d-chiro inozytolu, jak również z substancjami balansującymi poziom estrogenu i progesteronu, co może mieć wpływ na zmniejszenie bólu.

Czy można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią?

Suplementu nie można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią. Badania nad palmą sabałową są w tej kwestii niejasne. Polecam w tej sytuacji czysty suplement z biotyną.

Czy suplement może wpłynąć na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Naukowcy w niektórych badaniach wspominają, że palma sabałowa może zmniejszyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych poprzez nieznaczne obniżenie estrogenu. W innych badaniach naukowcy podkreślają, że palma sabałowa jedynie reguluje poziom estrogenów. Nie ma w tej kwestii jednoznacznego stanowiska.

Gdzie kupić?

W sklepie internetowym Lab One.

Sprawdź jeszcze: N°1 Minerals SET. Poznaj 8 niezwykle ważnych mikropierwiastków

Przypisy

 1. E. Pekmezci, C. Dundar, M. Turkogl, Proprietary Herbal Extract Downregulates the Gene Expression of IL-1α in HaCaT Cells: Possible Implications Against Nonscarring Alopecia, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6126931/ (23.12.2020).
 2. V. Hajhashemi, V. Klooshani, Antinociceptive and anti-inflammatory effects of Urtica dioica leaf extract in animal models, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4075706/ (23.12.2020).
 3. M. Bakhshaee, A. Hooshang Mohammad, M. Esmaeili, F. Jabbari Azad, G. Alipour Talesh, Ma. Salehi, Mo. Noorollahian Mohajera, Efficacy of Supportive Therapy of Allergic Rhinitis by Stinging Nettle (Urtica dioica) root extract: a Randomized, Double-Blind, Placebo- Controlled, Clinical Trial, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5963652/ (23.12.2020).
 4. Y. Kwon, Use of saw palmetto (Serenoa repens) extract for benign prostatic hyperplasia, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6859144/ (23.12.2020).
 5. N. Prager, K. Bickett, N. French, G. Marcovici, A randomized, double-blind, placebo-controlled trial to determine the effectiveness of botanically derived inhibitors of 5-alpha-reductase in the treatment of androgenetic alopecia, https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/039463201202500435 (23.12.2020).
 6. P. Pais, A. Villar, S. Rull, Determination of the potency of a novel saw palmetto supercritical CO2 extract (SPSE) for 5α-reductase isoform II inhibition using a cell-free in vitro test system, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4847595/ (23.12.2020).
 7. M. Zamani, N. Neghab, S. Torabian, Therapeutic effect of Vitex agnus castus in patients with premenstrual syndrome, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22359078/ (23.12.2020).
 8. W. Kluszczyk, Leki pochodzenia roślinnego w świetle współczesnej farmakoterapii okresu menopauzy, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy” (2007), nr 3.
 9. W. Wuttke, H. Jarry, V Christoffel, B. Spengler, D. Seidlová-Wuttke, Chaste tree (Vitex agnus-castus)–pharmacology and clinical indications, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12809367/ (23.12.2020).
 10. C. Fernandez-Mejia, Pharmacological effects of biotin, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15992683/ (23.12.2020).
 11. D.P. Patel, S.M. Swink, L. Castelo-Soccio, A Review of the Use of Biotin for Hair Loss, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28879195/ (23.12.2020).
 12. K.R. Martin, The chemistry of silica and its potential health benefits, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17435951/ (23.12.2020).
 13. S. Gillette Guyonnet, S. Andrieu, B. Vellas, The potential influence of silica present in drinking water on Alzheimer’s disease and associated disorders, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17435954/ (23.12.2020).
 14. H. Warner, Myo-Inositol For Hashimoto’s, http://hollywarnerhealth.com/2017/06/26/myo-inositol-for-hashimotos/ (23.12.2020).
 15. Inositol and Selenium Improve Hashimoto’s Disease, https://drhedberg.com/inositol-selenium-improve-hashimotos-disease/ (23.12.2020).
 16. S. Dinicola, T.T.Y. Chiu, V. Unfer, G. Carlomagno, M. Bizzarri, The rationale of the myo-inositol and D-chiro-inositol combined treatment for polycystic ovary syndrome, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25042908/ (23.12.2020).
 17. M. Minozzi, M. Nordio, R. Pajalich, The Combined therapy myo-inositol plus D-Chiro-inositol, in a physiological ratio, reduces the cardiovascular risk by improving the lipid profile in PCOS patients, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23467955/ (23.12.2020).

Prawa autorskie – zapoznaj się!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor

Iwona Wierzbicka
23 grudnia 2020

Tagi

Pozostaw komentarz

Trzeba się zalogować, aby dodawać komentarze.

Administratorem Państwa danych osobowych jest osobowych jest Iwona Wierzbicka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Ajwendieta Dietetyka Kliniczna Iwona Wierzbicka (NIP: 9910011175). Dane osobowe przetwarzane będą wyłącznie w prawnie usprawiedliwionych celach administratora danych polegających na prezentowaniu komentarzy dotyczących funkcjonowania serwisu internetowego oraz jakości towarów i usług w nim dostępnych. Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, ale też niezbędne do opublikowania komentarza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Państwa danych osobowych mogą Państwo znaleźć w naszej Polityce prywatności na temat zasad przetwarzania danych osobowych.

Podobne tematy

hirsutyzm

Hirsutyzm u kobiet – co z tym zrobić?

Hirsutyzm to zmora wielu kobiet. Nie jest to jednak problem tylko estetyczny, lecz przede wszystkim medyczny. Nierzadko jego przyczyna tkwi w kłopotach ze zdrowiem. Hirsutyzm to nadmierne owłosienie u kobiet. Może się to objawiać pojawianiem…

WIĘCEJ >

Czy selen jest ważny dla tarczycy?

Jednym ze składników mineralnych, mających bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, jest selen. Dlaczego akurat on? Selen pełni ważną funkcję w utrzymaniu homeostazy hormonów tarczycy i jest silnym przeciwutleniaczem. Co szczególnie ważne, konwersja hormonów tarczycy…

WIĘCEJ >

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości towarzyszących osobom z nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą jest wypadanie włosów. Dotyczy to zarówno osób zmagających się z nadczynnością, jak i niedoczynnością tego gruczołu (sprawdź, jak poprawić pracę tarczycy). Zdarza się także,…

WIĘCEJ >
choroba - jak leczyć

Sposoby na Covid

Nie jestem lekarzem, tylko dietetykiem. Pamiętaj – jeśli twój stan zdrowia jest niepokojący, należy się skonsultować z lekarzem. Dzisiaj sposobów na to jest wiele, a jedną z nich są teleporady. Nie jestem ich zwolennikiem, ale…

WIĘCEJ >