fbpx
logo
Szukaj
open close
logo
Szukaj
Szukaj

Czy mięso jest rakotwórcze? Manipulacje Big Farm

Pobierz aplikację

i zacznij pracę nad swoją dietę!

Slider

Tagi

Czy mięso jest rakotwórcze? Manipulacje Big Farm

czy mięso jest rakotwórcze

Gdybym zrobiła ankietę, co nas zabija, to na pewno usłyszałabym, że czerwone mięso i cholesterol. Ale to nieprawda!

Poważnie, nie chce mi się stale tłumaczyć, bo jak to ktoś mądrze powiedział wyśmianie jest pierwszym i ostatnim argumentem głupca…. A zatem i tak to nie ma sensu.

Zdrowie zarezerwowane jest dla nielicznych, reszta podąża w sznureczku za wodzem sterującym tym, co mamy jeść, jak myśleć, co mówić, a później czym się leczyć.

Wiele osób czyta to, co piszę i śmieje się, nie chcąc nawet sprawdzić… Prawda mogłaby być bolesna. Badania nie są tajne, wystarczy wpisać w Google czy PubMed.

Jako że jestem osobą poszukującą (co się pewnie niektórym nie mieści w głowie, bo zakwalifikowali mnie do loży szarlatanerii bez wykształcenia), to przy okazji szukania informacji o probiotykach dla moich podopiecznych trafiłam przez przypadek na badania dotyczące mięsa.

Badania ciekawe, bo dotyczące pół miliona ludzi. Ale nim do tego przejdę…

Kilka słów o probiotykach

Probiotyki nie są dobre dla każdego, w szczególności Lactobacillusy. Probiotyki również mogą nasilić SIBO, zespół GAPS, mgłę mózgową, a nawet przyczynić się u dzieci autystycznych do syndromu PANDA czy PANS.

U osób z nietolerancją histaminy mogą nasilić dolegliwości. Jest mnóstwo badań potwierdzających korzystne działanie poszczególnych szczepów.

To wszystko prawda – wiele osób może poczuć się 1000 razy lepiej, gdy suplementuje zarówno Lactobacillusy, jak i Bifidobacterium, ale są też i tacy, którzy mogą poczuć się znacznie gorzej.

Ale o probiotykach innym razem, bo teraz chcę się skupić na mięsie.

WHO – mięso nie jest rakotwórcze

26 października 2015 roku WHO wydało raport nr 240 na temat rakotwórczości czerwonego mięsa i mięsa przetworzonego. Podkreśla w nim, że są jednoznaczne dowody na to, że mięso przetworzone jest rakotwórcze.

Klasyfikuje je z innymi produktami czy substancjami w grupie 1, natomiast mięso czerwone zostało sklasyfikowane w grupie 2A, jako prawdopodobnie wpływające na zwiększone ryzyko wywoływania nowotworów, z jednoczesnym zaznaczeniem, że brak w tej kwestii jednoznacznych dowodów.

Eksperci z WHO podkreślają, że każde 50 g przetworzonego mięsa zjadanego codziennie zwiększa ryzyko raka jelita grubego o 18%. Zatem im więcej się go zjada, tym ryzyko jest większe. Nowotworami najczęściej powiązanymi ze spożyciem mięsa są wg WHO nowotwory trzustki, prostaty i jelita grubego.

Do przetworzonego mięsa zostały zaliczone: kiełbasy, parówki, wędliny, mięso w puszkach, mięso przetworzone poprzez peklowanie, fermentowanie, wędzenie czy dodanie substancji smakowych, polepszaczy i konserwantów.

Potencjalnie rakotwórcze substancje

Pomidory z chemią

Wśród produktów i substancji grupy 1 (pro-nowotworowej) znalazły się m.in.:

 • palenie tytoniu (również palenie bierne),
 • solarium,
 • aluminium,
 • arsen, który może znajdować się w wodzie pitnej (z maszyn w rozlewniach),
 • auramina, która jest stosowana jako żółty barwnik i środek antyseptyczny,
 • radon, który może gromadzić się w mieszkaniach (przechodzi z gleby) i może znajdować się w wodzie pitnej,
 • opary farb i klejów,
 • aflatoksyny, które są jednymi z bardziej rakotwórczych dla wątroby (spleśniała żywność – niestety zmycie ich z zewnątrz tylko maskuje sytuację, bo przechodzą do całego produktu),
 • alkohol,
 • dym z kominów,
 • spaliny samochodowe,
 • polichlorowane bifenyle (PCB), które niestety akumulują się w tkance tłuszczowej zwierząt,
 • nitrozaminy (do ich prekursorów zaliczamy m.in. azotany i azotyny, które w naszym układzie pokarmowym mogą się przekształcić w rakotwórcze substancje),
 • kadm, który latami akumuluje się w organizmie (pochodzi m.in. z roślin korzeniowych, zbóż, zanieczyszczonych ryb i zwierząt, palenia papierosów, jak również ziół z terenów przemysłowych),
 • tabletki antykoncepcyjne i terapia hormonalna zastępcza,
 • wirus EBV,
 • zakażenie Helicobacter pylori,
 • wirusowe zapalenie wątroby,
 • związki niklu,
 • talk,
 • promieniowanie rentgenowskie.

Analizując ilość potencjalnie rakotwórczych substancji, trudno jest zatem jednoznacznie powiedzieć, że osoba spożywająca czerwone mięso będzie bardziej narażona na wystąpienie nowotworu.

Jak widać, substancji jest wiele, a kluczową kwestią jest zmiana stylu życia i zmniejszenie ekspozycji na czynniki kancerogenne, które znajdują się w grupie 1 wg klasyfikacji WHO.

Badanie na półmilionowej populacji

Mięso na desce

Źródło: Meat intake and mortality: a prospective study of over half a million people. Rashmi Sinha, Amanda J. Cross, Barry I. Graubard, Michael F. Leitzmann, and Arthur Schatzkin. Arch Intern Med. 2009 Mar 23; 169(6): 562–571.

„Ogólnie rzecz biorąc, nie znaleźliśmy statystycznie istotnego związku między spożyciem mięsa a przypadkowymi zgonami w większości przypadków. Względne zagrożenia związane z konsumpcją mięsa z innymi przyczynami śmierci (całkowita śmiertelność z powodu raka i CVD) były w niektórych przypadkach podobne pod względem wielkości do śmiertelności przypadkowej”.

„Stwierdziliśmy niewielki wzrost ryzyka całkowitej śmiertelności, a także śmiertelności z powodu raka i CVD przy wyższym spożyciu czerwonego i przetworzonego mięsa zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Natomiast wyższe spożycie białego mięsa było związane z niewielkim spadkiem śmiertelności całkowitej i umieralności na raka u mężczyzn i kobiet”.

Wnioski: Mięso samo w sobie nie podnosi śmiertelności. Produkty poddane obróbce typu: dodatki konserwantów, smażenie, głęboki tłuszcz – już tak.

Czy Campbell się mylił?

Osobiście uważam, że tak… choć nie chciało mi się nigdy dokładnie studiować wyników The China Study. Byłaby to ponowna analiza danych i pisanie pracy magisterskiej. Na szczęście ktoś to już zrobił i ujawnił nieprawidłowe interpretacje Capbella.

Znalazłam dużo badań, że to nie mięso jest samo z siebie pronowotworowe. Wiele badań dowodzi też, że czynniki takie jak sen, niebieskie światło, amalgamaty, bisfenole, pestycydy i wiele, wiele innych substancji działa pronowotworowo.

Powstały publikacje o żywieniu mitochondrialnych, w którym to kluczowe są: białko zwierzęce, cholesterol, żelazo, witaminy z grupy B czy zielone warzywa.

Jest masa publikacji o tym, jak niekorzystna dla wielu osób jest kazeina, a w szczególności dzieci autystycznych.

Największe kłamstwo wszech czasów

Nasza fizjologia działa w ten sposób, że nie wytwarzamy sami kwasów omega 3 – DHA, EPA, muszą być dostarczone z zewnątrz. Mogą być konwertowane z ALA, ale ludzkie zęby nie są przystosowane do gryzienia siemienia lnianego czy nasion chia. Nie produkujemy witaminy B12, kiedy nie jemy produktów zwierzęcych. Hormony i witamina D3 powstają z cholesterolu.

Dla mnie na logikę (ale stale coś czytam i łączę fakty) teoria pronowotworowości mięsa i aterogenności cholesterolu to największe kłamstwo wszech czasów! Niestety, stale podtrzymywane przez koncerny.

Polecam tę stronę.(The China Study Revisited: New Analysis of Raw Data Doesn’t Support Vegetarian Ideology. Harriet Hall).

Ciekawy cytat z powyższej strony:

„Dane pokazują, że cholesterol jest dodatnio związany z różnymi nowotworami, że cholesterol jest dodatnio związany z białkiem zwierzęcym i że cholesterol jest negatywnie związany z białkiem roślinnym. Tak więc poprzez dedukcję pośrednią zakładają, że białko zwierzęce jest związane z nowotworami i że zmniejszenie spożycia jest ochronne. 

Ale jeśli porównamy spożycie białka zwierzęcego bezpośrednio z rakiem, istnieje tyle ujemnych korelacji, co dodatnich, a żadna z tych korelacji nie osiąga poziomu istotności statystycznej. 

Porównując dietetyczne białko roślinne z różnymi typami nowotworów, istnieje wiele więcej pozytywnych korelacji, a jedna z nich wykazuje silne znaczenie statystyczne. Zmienna „śmierć ze wszystkich nowotworów” jest czterokrotnie silniej związana z białkiem roślinnym, jak z białkiem zwierzęcym.

Campbell mówi, że rak piersi jest związany z tłuszczem dietetycznym (który jest związany z spożyciem białka zwierzęcego). Dane wskazują na nieistotny związek z tłuszczem dietetycznym, ale silniejsze (nadal nieistotne) skojarzenia z kilkoma innymi czynnikami i znacznym związkiem z poziomem wina, alkoholu i glukozy we krwi.” 

Pobierz aplikację

i zacznij pracę nad swoją dietę!

Slider

„(Nieistotne) powiązanie raka piersi ze spożyciem roślin strączkowych jest praktycznie identyczne z (nieistotnym) związkiem z tłuszczem dietetycznym. Samo białko zwierzęce wykazuje słabszą korelację z rakiem piersi niż jasne warzywa, spożycie roślin strączkowych, owoce i wiele innych rzekomo zdrowych pokarmów roślinnych).

Wskazuje, że białko zwierzęce jest skorelowane z chorobą sercowo-naczyniową, ale nie wspomina, że ​​białko roślinne jest silniej skorelowane, a białko pszenicy jest znacznie, znacznie silniej skorelowane. Dane z chińskiego badania pokazują przeciwieństwo tego, co twierdzi Campbell: białko zwierzęce nie odpowiada większej liczbie chorób, nawet w najwyższych hrabstwach jedzących zwierzęta”.

Cholesterol

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi jest oznaką stanu zapalnego, a nie jego spożywania z żywnością! Nic dziwnego, że pojawiają się badania, które błędnie korelują żywność zawierającą cholesterol z nowotworami, czy zatkanymi tętnicami. Błąd skrótu myślowego!

To w sumie tak, jakby obwiniać strażaka o pożar tylko dlatego, że był na miejscu zdarzenia.

Są badania, które pokazują, że spożywanie tłuszczów roślinnych zawierających omega 6, czy też utlenione WNKT powodują podniesienie cholesterolu. Dlaczego? Oczywiste – stan zapalny!

Są badania, które pokazują, że zwiększona konsumpcja fruktozy to stan zapalny i podwyższony poziom cholesteroli i trójglicerydów. Może warto zastanowić się nad sokoterapią owocową oraz syropem fruktozowo-glukozowym w żywności?

Kilka cytatów z mojego wykładu dotyczącego chorób kardiologicznych

„Tradycyjny pogląd na temat miażdżycy jako choroby wynikającej z odkładania się lipidów wydaje się być coraz mniej prawdopodobnym w obliczu rozległych i rosnących dowodów na to, że stan zapalny uczestniczy we wszystkich stadiach tej choroby, od początkowego uszkodzenia do końcowych powikłań zakrzepowych”.

Inflammation and cardiovascular disease: from pathogenesis to therapeutic target. Curr Atheroscler Rep. 2014 Sep;16(9):435. doi: 10.1007/s11883-014-0435-z.

„Nadmiar węglowodanów przekształca się w tłuszcze w celu efektywnego magazynowania energii, a ciało ludzkie syntetyzuje przede wszystkim (tłuszcze/tkankę tłuszczową) z nadmiaru węglowodanów.

W konsekwencji, z fizjologicznego punktu widzenia, nie ma powodu, aby sądzić, że zastąpienie tłuszczu w diecie węglowodanem przy stałym spożyciu kalorii znacznie polepszy profil lipidowy w surowicy. 

Rzeczywiście, dieta niskotłuszczowa o wysokiej zawartości węglowodanów powoduje wzrost trójglicerydów w surowicy i małych, gęstych cząstek LDL w surowicy”.

Dietary fats and health: dietary recommendations in the context of scientific evidence. Adv Nutr. 2013 May 1;4(3):294-302. doi: 10.3945/an.113.003657.

Czerwone mięso

„Utlenianie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach oraz metabolitów kwasu arachidonowego (eikozanoidy) stanowi jeden z najważniejszych mechanizmów w patogenezie miażdżycy”.

Skoczyńska A. Rola lipidów w powstawaniu miażdżycy. Postepy Hig Med Dosw. (online), 2005

„Istnieje związek przewlekłego procesu zapalnego z procesem miażdżycowym przez wpływ na dysfunkcję śródbłonka, oporność na insulinę czy podwyższony stres oksydacyjny”. 

Dudziak M, Deeg P, Raczak G. Wpływ procesu zapalnego na zmiany w układzie krążenia u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek. Kardiologia Polska 2009; 67: 10 (supl. 6)

„Miażdżycę można uznać zatem za chorobę zapalną, w której dysfunkcja śródbłonka jest objawem początkowym”.

Sikorska D, Szkudlarek M, Kłysz P, Hoppe K, Schwermer K, Olewicz-Gawlik A, Samborski P, Baum E, Simachowiczolszowy A, Krupa D, Czekalski S, Pawlaczyk K, Oko A. Przekrojowa ocena związku między stadium przewlekłej choroby nerek a wskaźnikami przewlekłego stanu zapalnego i wybranymi wskaźnikami zmian w układzie sercowo-naczyniowym. Nowiny Lekarskie 2013, 82, 3, 197–203.

Kolejne cytaty:

„Podstawowym procesem patologicznym leżącym u podstaw rozwoju zmian miażdżycowych jest dysfunkcja śródbłonka, pojawiająca się w następstwie wysokiego stężenia frakcji LDL cholesterolu, zwiększonych sił ścinających (shear stress) w nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, hiperhomocysteinemii, niedotlenienia, wolnych rodników, infekcji czy w wyniku mechanicznych uszkodzeń.”

Berek K, Bobiński R. Miażdżyca — choroba wieloczynnikowa. PROBLEMY PIELĘGNIARSTWA 2009, tom 17, zeszyt nr 3. https://journals.viamedica.pl/problemy_pielegniarstwa/article/viewFile/23332/18558

„Zaburzenie równowagi między procesami pro- a antyzapalnymi najprawdopodobniej prowadzi do powstania nacieku komórek układu immunologicznego w tym makrofagów i limfocytów T i rozpoczęcia budowy blaszki miażdżycowej.

Obecność limfocytów T w blaszce miażdżycowej odkryto 20 lat temu”.

Łuczyński W, Bossowski A, Głowińska-Olszewska B, Kos J, Baran M, Stasiak-Barmuta A. Rola limfocytów T-regulatorowych w patogenezie zaburzeń immunologicznych towarzyszących otyłości i miażdżycy. Postepy Hig Med Dosw (online), 2010; 64: 156-160

„Homocysteina – jej wysokie stężenie zaburza hemostazę, funkcjonowanie śródbłonka oraz komórek mięśni gładkich w naczyniu (wzmaga ich proliferację)”.

„Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, World Health Organization) z 1999 roku, uznaje się homocysteinę za czynnik ryzyka rozwoju powikłań układu sercowo-naczyniowego u chorych na nadciśnienie tętnicze”.

Berek K, Bobiński R. Miażdżyca — choroba wieloczynnikowa. PROBLEMY PIELĘGNIARSTWA 2009, tom 17, zeszyt nr 3. https://journals.viamedica.pl/problemy_pielegniarstwa/article/viewFile/23332/18558

„Zaobserwowano, iż wysokie stężenie homocysteiny w surowicy krwi, jednego z niezależnych czynników ryzyka udaru niedokrwiennego, sprzyja rozwojowi niestabilnych zmian przez zwiększone uwalnianie i aktywację MMP (metaloproteinazy odpowiedzialne za degradację elementów łącznotkankowych).”

Jóźwicka M, Głąbiński A. Patogeneza rozwoju blaszki miażdżycowej w tętnicach szyjnych. Aktualn Neurol 2011, 11 (4), p. 265-273

avatar

Iwona Wierzbicka

Przeczytaj mój artykuł o homocysteinie

To przede wszystkim jej wysoki poziom przyczynia się do miażdżycy i zawałów serca. Tykająca bomba, cichy zabójca. Znana jest od wielu lat, ale wciąż przez wielu lekarzy i diagnostów nie brana pod uwagę, bądź bagatelizowana.

Dla wytrwałych

To tylko kilka z ogromnej ilości badań. Szczerze mówiąc, nie wiem po co to piszę, bo Ci, co nie chcą uwierzyć, to i tak nie uwierzą, a Ci, co mówią że
„odleciałam”, nie jestem dietetykiem, bo skończyłam PWSZ w Nysie, czy że nie jestem EBM (nie opieram się na badaniach) i tak coś wymyślą.

Zawsze się wspieram badaniami na konferencjach czy w moich wykładach, szkoleniach czy webinarach. Stale coś czytam. Wszystko, co mówię w swoich filmach, opieram na badaniach, tylko nie kolekcjonuje ich niczym ordery albo certyfikaty na ścianie. I to, i to się u mnie nie mieści.

Na koniec, dla najbardziej wytrwałych, polecam stronę Denise Minger, która bardzo merytorycznie rozprawia się z China Study (mieczem samurajskim wegan) i Panem Campbellem.

The China Study: Fact or Fallacy?

Kilka ciekawych cytatów:

„W rzeczywistości, gdy patrzymy wyłącznie na zmienną śmierć ze wszystkich nowotworów, skojarzenie z białkiem roślinnym wynosi +12. Z białkiem zwierzęcym jest tylko +3. Dlaczego więc Campbell łączy białko zwierzęce z rakiem, ale sugeruje, że białko roślinne chroni przed nim?”.

„Ponadto oświadczenie Campbella na temat cholesterolu i raka pomija kilka istotnych punktów. Nie wspomina o tym, że poziom cholesterolu w osoczu jest również związany z kilkoma zmiennymi nieżywnościowymi, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko zachorowania na raka – mianowicie zakażeniem schistosomatozą (korelacja + 34) i zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu B (korelacja + 30)”.

„Wygląda na to, że rak piersi może mieć powiązania z cukrem i alkoholem, a być może także z heksachlorocykloheksanem i zagrożeniami zawodowymi związanymi z pracą w przemyśle. Ponownie, dlaczego Campbell wyróżnia tłuszcz z produktów zwierzęcych, gdy obecne są inne –silniejsze – korelacje?

Z pewnością spożywanie przetworów mlecznych i mięsa ze zwierząt hodowlanych, którym wstrzyknięto hormony, może logicznie podnieść ryzyko raka piersi ze względu na zwiększoną ekspozycję na hormony, ale nie jest to podstawa do uogólniania wszystkich produktów zwierzęcych jako przyczynowych dla tej choroby. Nie ma też korelacji +18 dla podstaw kalorii tłuszczowych do wskazywania tłuszczu jako czynnika ryzyka raka piersi, gdy alkohol, przetworzony cukier i skrobia korelują jeszcze silniej. (Samo białko zwierzęce koreluje z rakiem piersi w wieku + 12 lat – co jest niższe niż korelacja raka piersi z jasnymi warzywami, spożyciem roślin strączkowych, owocami i wieloma innymi rzekomo zdrowymi pokarmami roślinnymi)”.

Kolejne cytaty:

„Ach, wygląda na to, że znów mamy do czynienia z Green Veggie Paradox. Ludzie z całorocznym dostępem do zielonych warzyw mają mniej raka żołądka, ale ludzie, którzy jedzą więcej zielonych warzyw, nie są chronieni. Po raz kolejny zasugeruję, że może tu być dostępna zmienna geograficzna specyficzna dla regionów uprawy warzyw”.

„Dlaczego Campbell oskarża pokarmy zwierzęce w chorobach układu krążenia (korelacja +1 dla białka zwierzęcego i -11 dla białka rybnego), ale nie wspominając, że mąka pszenna ma korelację +67 z zawałami serca i chorobą niedokrwienną serca i korelacjami białek roślinnych przy +25 z tymi warunkami?

Skoro mowa o pszenicy, dlaczego Campbell nie zauważa również korelacji astronomicznych z mąką pszenną z różnymi chorobami: +46 z rakiem szyjki macicy, +54 z chorobą nadciśnieniową serca, +47 z udarem, +41 z chorobami krwi i krwiotwórczymi narządów, a wspomniany powyżej +67 z zawałem mięśnia sercowego i chorobą wieńcową? (Żadna z tych korelacji również nie wydaje się być splątana z żadnymi zmiennymi podwyższającymi ryzyko)”.

PAMIĘTAJ!

JEŚLI COŚ CIĘ NIEPOKOI, SKONSULTUJ SIĘ Z DIETETYKIEM KLINICZNYM AJWEN

Prawa autorskie – zapoznaj się!

AutorIwona Wierzbicka

Gdybym zrobiła ankietę, co nas zabija, to na pewno usłyszałabym, że czerwone mięso i cholesterol. Ale to nieprawda!

Poważnie, nie chce mi się stale tłumaczyć, bo jak to ktoś mądrze powiedział wyśmianie jest pierwszym i ostatnim argumentem głupca…. A zatem i tak to nie ma sensu.

Zdrowie zarezerwowane jest dla nielicznych, reszta podąża w sznureczku za wodzem sterującym tym, co mamy jeść, jak myśleć, co mówić, a później czym się leczyć.

Wiele osób czyta to, co piszę i śmieje się, nie chcąc nawet sprawdzić… Prawda mogłaby być bolesna. Badania nie są tajne, wystarczy wpisać w Google czy PubMed.

Jako że jestem osobą poszukującą (co się pewnie niektórym nie mieści w głowie, bo zakwalifikowali mnie do loży szarlatanerii bez wykształcenia), to przy okazji szukania informacji o probiotykach dla moich podopiecznych trafiłam przez przypadek na badania dotyczące mięsa.

Badania ciekawe, bo dotyczące pół miliona ludzi. Ale nim do tego przejdę…

Kilka słów o probiotykach

Probiotyki nie są dobre dla każdego, w szczególności Lactobacillusy. Probiotyki również mogą nasilić SIBO, zespół GAPS, mgłę mózgową, a nawet przyczynić się u dzieci autystycznych do syndromu PANDA czy PANS.

U osób z nietolerancją histaminy mogą nasilić dolegliwości. Jest mnóstwo badań potwierdzających korzystne działanie poszczególnych szczepów.

To wszystko prawda – wiele osób może poczuć się 1000 razy lepiej, gdy suplementuje zarówno Lactobacillusy, jak i Bifidobacterium, ale są też i tacy, którzy mogą poczuć się znacznie gorzej.

Ale o probiotykach innym razem, bo teraz chcę się skupić na mięsie.

WHO – mięso nie jest rakotwórcze

26 października 2015 roku WHO wydało raport nr 240 na temat rakotwórczości czerwonego mięsa i mięsa przetworzonego. Podkreśla w nim, że są jednoznaczne dowody na to, że mięso przetworzone jest rakotwórcze.

Klasyfikuje je z innymi produktami czy substancjami w grupie 1, natomiast mięso czerwone zostało sklasyfikowane w grupie 2A, jako prawdopodobnie wpływające na zwiększone ryzyko wywoływania nowotworów, z jednoczesnym zaznaczeniem, że brak w tej kwestii jednoznacznych dowodów.

Eksperci z WHO podkreślają, że każde 50 g przetworzonego mięsa zjadanego codziennie zwiększa ryzyko raka jelita grubego o 18%. Zatem im więcej się go zjada, tym ryzyko jest większe. Nowotworami najczęściej powiązanymi ze spożyciem mięsa są wg WHO nowotwory trzustki, prostaty i jelita grubego.

Do przetworzonego mięsa zostały zaliczone: kiełbasy, parówki, wędliny, mięso w puszkach, mięso przetworzone poprzez peklowanie, fermentowanie, wędzenie czy dodanie substancji smakowych, polepszaczy i konserwantów.

Potencjalnie rakotwórcze substancje

Pomidory z chemią

Wśród produktów i substancji grupy 1 (pro-nowotworowej) znalazły się m.in.:

 • palenie tytoniu (również palenie bierne),
 • solarium,
 • aluminium,
 • arsen, który może znajdować się w wodzie pitnej (z maszyn w rozlewniach),
 • auramina, która jest stosowana jako żółty barwnik i środek antyseptyczny,
 • radon, który może gromadzić się w mieszkaniach (przechodzi z gleby) i może znajdować się w wodzie pitnej,
 • opary farb i klejów,
 • aflatoksyny, które są jednymi z bardziej rakotwórczych dla wątroby (spleśniała żywność – niestety zmycie ich z zewnątrz tylko maskuje sytuację, bo przechodzą do całego produktu),
 • alkohol,
 • dym z kominów,
 • spaliny samochodowe,
 • polichlorowane bifenyle (PCB), które niestety akumulują się w tkance tłuszczowej zwierząt,
 • nitrozaminy (do ich prekursorów zaliczamy m.in. azotany i azotyny, które w naszym układzie pokarmowym mogą się przekształcić w rakotwórcze substancje),
 • kadm, który latami akumuluje się w organizmie (pochodzi m.in. z roślin korzeniowych, zbóż, zanieczyszczonych ryb i zwierząt, palenia papierosów, jak również ziół z terenów przemysłowych),
 • tabletki antykoncepcyjne i terapia hormonalna zastępcza,
 • wirus EBV,
 • zakażenie Helicobacter pylori,
 • wirusowe zapalenie wątroby,
 • związki niklu,
 • talk,
 • promieniowanie rentgenowskie.

Analizując ilość potencjalnie rakotwórczych substancji, trudno jest zatem jednoznacznie powiedzieć, że osoba spożywająca czerwone mięso będzie bardziej narażona na wystąpienie nowotworu.

Jak widać, substancji jest wiele, a kluczową kwestią jest zmiana stylu życia i zmniejszenie ekspozycji na czynniki kancerogenne, które znajdują się w grupie 1 wg klasyfikacji WHO.

Badanie na półmilionowej populacji

Mięso na desce

Źródło: Meat intake and mortality: a prospective study of over half a million people. Rashmi Sinha, Amanda J. Cross, Barry I. Graubard, Michael F. Leitzmann, and Arthur Schatzkin. Arch Intern Med. 2009 Mar 23; 169(6): 562–571.

„Ogólnie rzecz biorąc, nie znaleźliśmy statystycznie istotnego związku między spożyciem mięsa a przypadkowymi zgonami w większości przypadków. Względne zagrożenia związane z konsumpcją mięsa z innymi przyczynami śmierci (całkowita śmiertelność z powodu raka i CVD) były w niektórych przypadkach podobne pod względem wielkości do śmiertelności przypadkowej”.

„Stwierdziliśmy niewielki wzrost ryzyka całkowitej śmiertelności, a także śmiertelności z powodu raka i CVD przy wyższym spożyciu czerwonego i przetworzonego mięsa zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Natomiast wyższe spożycie białego mięsa było związane z niewielkim spadkiem śmiertelności całkowitej i umieralności na raka u mężczyzn i kobiet”.

Wnioski: Mięso samo w sobie nie podnosi śmiertelności. Produkty poddane obróbce typu: dodatki konserwantów, smażenie, głęboki tłuszcz – już tak.

Czy Campbell się mylił?

Osobiście uważam, że tak… choć nie chciało mi się nigdy dokładnie studiować wyników The China Study. Byłaby to ponowna analiza danych i pisanie pracy magisterskiej. Na szczęście ktoś to już zrobił i ujawnił nieprawidłowe interpretacje Capbella.

Znalazłam dużo badań, że to nie mięso jest samo z siebie pronowotworowe. Wiele badań dowodzi też, że czynniki takie jak sen, niebieskie światło, amalgamaty, bisfenole, pestycydy i wiele, wiele innych substancji działa pronowotworowo.

Powstały publikacje o żywieniu mitochondrialnych, w którym to kluczowe są: białko zwierzęce, cholesterol, żelazo, witaminy z grupy B czy zielone warzywa.

Jest masa publikacji o tym, jak niekorzystna dla wielu osób jest kazeina, a w szczególności dzieci autystycznych.

Największe kłamstwo wszech czasów

Nasza fizjologia działa w ten sposób, że nie wytwarzamy sami kwasów omega 3 – DHA, EPA, muszą być dostarczone z zewnątrz. Mogą być konwertowane z ALA, ale ludzkie zęby nie są przystosowane do gryzienia siemienia lnianego czy nasion chia. Nie produkujemy witaminy B12, kiedy nie jemy produktów zwierzęcych. Hormony i witamina D3 powstają z cholesterolu.

Dla mnie na logikę (ale stale coś czytam i łączę fakty) teoria pronowotworowości mięsa i aterogenności cholesterolu to największe kłamstwo wszech czasów! Niestety, stale podtrzymywane przez koncerny.

Polecam tę stronę.(The China Study Revisited: New Analysis of Raw Data Doesn’t Support Vegetarian Ideology. Harriet Hall).

Ciekawy cytat z powyższej strony:

„Dane pokazują, że cholesterol jest dodatnio związany z różnymi nowotworami, że cholesterol jest dodatnio związany z białkiem zwierzęcym i że cholesterol jest negatywnie związany z białkiem roślinnym. Tak więc poprzez dedukcję pośrednią zakładają, że białko zwierzęce jest związane z nowotworami i że zmniejszenie spożycia jest ochronne. 

Ale jeśli porównamy spożycie białka zwierzęcego bezpośrednio z rakiem, istnieje tyle ujemnych korelacji, co dodatnich, a żadna z tych korelacji nie osiąga poziomu istotności statystycznej. 

Porównując dietetyczne białko roślinne z różnymi typami nowotworów, istnieje wiele więcej pozytywnych korelacji, a jedna z nich wykazuje silne znaczenie statystyczne. Zmienna „śmierć ze wszystkich nowotworów” jest czterokrotnie silniej związana z białkiem roślinnym, jak z białkiem zwierzęcym.

Campbell mówi, że rak piersi jest związany z tłuszczem dietetycznym (który jest związany z spożyciem białka zwierzęcego). Dane wskazują na nieistotny związek z tłuszczem dietetycznym, ale silniejsze (nadal nieistotne) skojarzenia z kilkoma innymi czynnikami i znacznym związkiem z poziomem wina, alkoholu i glukozy we krwi.” 

Pobierz aplikację

i zacznij pracę nad swoją dietę!

Slider

„(Nieistotne) powiązanie raka piersi ze spożyciem roślin strączkowych jest praktycznie identyczne z (nieistotnym) związkiem z tłuszczem dietetycznym. Samo białko zwierzęce wykazuje słabszą korelację z rakiem piersi niż jasne warzywa, spożycie roślin strączkowych, owoce i wiele innych rzekomo zdrowych pokarmów roślinnych).

Wskazuje, że białko zwierzęce jest skorelowane z chorobą sercowo-naczyniową, ale nie wspomina, że ​​białko roślinne jest silniej skorelowane, a białko pszenicy jest znacznie, znacznie silniej skorelowane. Dane z chińskiego badania pokazują przeciwieństwo tego, co twierdzi Campbell: białko zwierzęce nie odpowiada większej liczbie chorób, nawet w najwyższych hrabstwach jedzących zwierzęta”.

Cholesterol

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi jest oznaką stanu zapalnego, a nie jego spożywania z żywnością! Nic dziwnego, że pojawiają się badania, które błędnie korelują żywność zawierającą cholesterol z nowotworami, czy zatkanymi tętnicami. Błąd skrótu myślowego!

To w sumie tak, jakby obwiniać strażaka o pożar tylko dlatego, że był na miejscu zdarzenia.

Są badania, które pokazują, że spożywanie tłuszczów roślinnych zawierających omega 6, czy też utlenione WNKT powodują podniesienie cholesterolu. Dlaczego? Oczywiste – stan zapalny!

Są badania, które pokazują, że zwiększona konsumpcja fruktozy to stan zapalny i podwyższony poziom cholesteroli i trójglicerydów. Może warto zastanowić się nad sokoterapią owocową oraz syropem fruktozowo-glukozowym w żywności?

Kilka cytatów z mojego wykładu dotyczącego chorób kardiologicznych

„Tradycyjny pogląd na temat miażdżycy jako choroby wynikającej z odkładania się lipidów wydaje się być coraz mniej prawdopodobnym w obliczu rozległych i rosnących dowodów na to, że stan zapalny uczestniczy we wszystkich stadiach tej choroby, od początkowego uszkodzenia do końcowych powikłań zakrzepowych”.

Inflammation and cardiovascular disease: from pathogenesis to therapeutic target. Curr Atheroscler Rep. 2014 Sep;16(9):435. doi: 10.1007/s11883-014-0435-z.

„Nadmiar węglowodanów przekształca się w tłuszcze w celu efektywnego magazynowania energii, a ciało ludzkie syntetyzuje przede wszystkim (tłuszcze/tkankę tłuszczową) z nadmiaru węglowodanów.

W konsekwencji, z fizjologicznego punktu widzenia, nie ma powodu, aby sądzić, że zastąpienie tłuszczu w diecie węglowodanem przy stałym spożyciu kalorii znacznie polepszy profil lipidowy w surowicy. 

Rzeczywiście, dieta niskotłuszczowa o wysokiej zawartości węglowodanów powoduje wzrost trójglicerydów w surowicy i małych, gęstych cząstek LDL w surowicy”.

Dietary fats and health: dietary recommendations in the context of scientific evidence. Adv Nutr. 2013 May 1;4(3):294-302. doi: 10.3945/an.113.003657.

Czerwone mięso

„Utlenianie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach oraz metabolitów kwasu arachidonowego (eikozanoidy) stanowi jeden z najważniejszych mechanizmów w patogenezie miażdżycy”.

Skoczyńska A. Rola lipidów w powstawaniu miażdżycy. Postepy Hig Med Dosw. (online), 2005

„Istnieje związek przewlekłego procesu zapalnego z procesem miażdżycowym przez wpływ na dysfunkcję śródbłonka, oporność na insulinę czy podwyższony stres oksydacyjny”. 

Dudziak M, Deeg P, Raczak G. Wpływ procesu zapalnego na zmiany w układzie krążenia u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek. Kardiologia Polska 2009; 67: 10 (supl. 6)

„Miażdżycę można uznać zatem za chorobę zapalną, w której dysfunkcja śródbłonka jest objawem początkowym”.

Sikorska D, Szkudlarek M, Kłysz P, Hoppe K, Schwermer K, Olewicz-Gawlik A, Samborski P, Baum E, Simachowiczolszowy A, Krupa D, Czekalski S, Pawlaczyk K, Oko A. Przekrojowa ocena związku między stadium przewlekłej choroby nerek a wskaźnikami przewlekłego stanu zapalnego i wybranymi wskaźnikami zmian w układzie sercowo-naczyniowym. Nowiny Lekarskie 2013, 82, 3, 197–203.

Kolejne cytaty:

„Podstawowym procesem patologicznym leżącym u podstaw rozwoju zmian miażdżycowych jest dysfunkcja śródbłonka, pojawiająca się w następstwie wysokiego stężenia frakcji LDL cholesterolu, zwiększonych sił ścinających (shear stress) w nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, hiperhomocysteinemii, niedotlenienia, wolnych rodników, infekcji czy w wyniku mechanicznych uszkodzeń.”

Berek K, Bobiński R. Miażdżyca — choroba wieloczynnikowa. PROBLEMY PIELĘGNIARSTWA 2009, tom 17, zeszyt nr 3. https://journals.viamedica.pl/problemy_pielegniarstwa/article/viewFile/23332/18558

„Zaburzenie równowagi między procesami pro- a antyzapalnymi najprawdopodobniej prowadzi do powstania nacieku komórek układu immunologicznego w tym makrofagów i limfocytów T i rozpoczęcia budowy blaszki miażdżycowej.

Obecność limfocytów T w blaszce miażdżycowej odkryto 20 lat temu”.

Łuczyński W, Bossowski A, Głowińska-Olszewska B, Kos J, Baran M, Stasiak-Barmuta A. Rola limfocytów T-regulatorowych w patogenezie zaburzeń immunologicznych towarzyszących otyłości i miażdżycy. Postepy Hig Med Dosw (online), 2010; 64: 156-160

„Homocysteina – jej wysokie stężenie zaburza hemostazę, funkcjonowanie śródbłonka oraz komórek mięśni gładkich w naczyniu (wzmaga ich proliferację)”.

„Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, World Health Organization) z 1999 roku, uznaje się homocysteinę za czynnik ryzyka rozwoju powikłań układu sercowo-naczyniowego u chorych na nadciśnienie tętnicze”.

Berek K, Bobiński R. Miażdżyca — choroba wieloczynnikowa. PROBLEMY PIELĘGNIARSTWA 2009, tom 17, zeszyt nr 3. https://journals.viamedica.pl/problemy_pielegniarstwa/article/viewFile/23332/18558

„Zaobserwowano, iż wysokie stężenie homocysteiny w surowicy krwi, jednego z niezależnych czynników ryzyka udaru niedokrwiennego, sprzyja rozwojowi niestabilnych zmian przez zwiększone uwalnianie i aktywację MMP (metaloproteinazy odpowiedzialne za degradację elementów łącznotkankowych).”

Jóźwicka M, Głąbiński A. Patogeneza rozwoju blaszki miażdżycowej w tętnicach szyjnych. Aktualn Neurol 2011, 11 (4), p. 265-273

avatar

Iwona Wierzbicka

Przeczytaj mój artykuł o homocysteinie

To przede wszystkim jej wysoki poziom przyczynia się do miażdżycy i zawałów serca. Tykająca bomba, cichy zabójca. Znana jest od wielu lat, ale wciąż przez wielu lekarzy i diagnostów nie brana pod uwagę, bądź bagatelizowana.

Dla wytrwałych

To tylko kilka z ogromnej ilości badań. Szczerze mówiąc, nie wiem po co to piszę, bo Ci, co nie chcą uwierzyć, to i tak nie uwierzą, a Ci, co mówią że
„odleciałam”, nie jestem dietetykiem, bo skończyłam PWSZ w Nysie, czy że nie jestem EBM (nie opieram się na badaniach) i tak coś wymyślą.

Zawsze się wspieram badaniami na konferencjach czy w moich wykładach, szkoleniach czy webinarach. Stale coś czytam. Wszystko, co mówię w swoich filmach, opieram na badaniach, tylko nie kolekcjonuje ich niczym ordery albo certyfikaty na ścianie. I to, i to się u mnie nie mieści.

Na koniec, dla najbardziej wytrwałych, polecam stronę Denise Minger, która bardzo merytorycznie rozprawia się z China Study (mieczem samurajskim wegan) i Panem Campbellem.

The China Study: Fact or Fallacy?

Kilka ciekawych cytatów:

„W rzeczywistości, gdy patrzymy wyłącznie na zmienną śmierć ze wszystkich nowotworów, skojarzenie z białkiem roślinnym wynosi +12. Z białkiem zwierzęcym jest tylko +3. Dlaczego więc Campbell łączy białko zwierzęce z rakiem, ale sugeruje, że białko roślinne chroni przed nim?”.

„Ponadto oświadczenie Campbella na temat cholesterolu i raka pomija kilka istotnych punktów. Nie wspomina o tym, że poziom cholesterolu w osoczu jest również związany z kilkoma zmiennymi nieżywnościowymi, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko zachorowania na raka – mianowicie zakażeniem schistosomatozą (korelacja + 34) i zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu B (korelacja + 30)”.

„Wygląda na to, że rak piersi może mieć powiązania z cukrem i alkoholem, a być może także z heksachlorocykloheksanem i zagrożeniami zawodowymi związanymi z pracą w przemyśle. Ponownie, dlaczego Campbell wyróżnia tłuszcz z produktów zwierzęcych, gdy obecne są inne –silniejsze – korelacje?

Z pewnością spożywanie przetworów mlecznych i mięsa ze zwierząt hodowlanych, którym wstrzyknięto hormony, może logicznie podnieść ryzyko raka piersi ze względu na zwiększoną ekspozycję na hormony, ale nie jest to podstawa do uogólniania wszystkich produktów zwierzęcych jako przyczynowych dla tej choroby. Nie ma też korelacji +18 dla podstaw kalorii tłuszczowych do wskazywania tłuszczu jako czynnika ryzyka raka piersi, gdy alkohol, przetworzony cukier i skrobia korelują jeszcze silniej. (Samo białko zwierzęce koreluje z rakiem piersi w wieku + 12 lat – co jest niższe niż korelacja raka piersi z jasnymi warzywami, spożyciem roślin strączkowych, owocami i wieloma innymi rzekomo zdrowymi pokarmami roślinnymi)”.

Kolejne cytaty:

„Ach, wygląda na to, że znów mamy do czynienia z Green Veggie Paradox. Ludzie z całorocznym dostępem do zielonych warzyw mają mniej raka żołądka, ale ludzie, którzy jedzą więcej zielonych warzyw, nie są chronieni. Po raz kolejny zasugeruję, że może tu być dostępna zmienna geograficzna specyficzna dla regionów uprawy warzyw”.

„Dlaczego Campbell oskarża pokarmy zwierzęce w chorobach układu krążenia (korelacja +1 dla białka zwierzęcego i -11 dla białka rybnego), ale nie wspominając, że mąka pszenna ma korelację +67 z zawałami serca i chorobą niedokrwienną serca i korelacjami białek roślinnych przy +25 z tymi warunkami?

Skoro mowa o pszenicy, dlaczego Campbell nie zauważa również korelacji astronomicznych z mąką pszenną z różnymi chorobami: +46 z rakiem szyjki macicy, +54 z chorobą nadciśnieniową serca, +47 z udarem, +41 z chorobami krwi i krwiotwórczymi narządów, a wspomniany powyżej +67 z zawałem mięśnia sercowego i chorobą wieńcową? (Żadna z tych korelacji również nie wydaje się być splątana z żadnymi zmiennymi podwyższającymi ryzyko)”.

PAMIĘTAJ!

JEŚLI COŚ CIĘ NIEPOKOI, SKONSULTUJ SIĘ Z DIETETYKIEM KLINICZNYM AJWEN

Prawa autorskie – zapoznaj się!

Autor

Iwona Wierzbicka
23 kwietnia 2019

Tagi

Pozostaw komentarz

Trzeba się zalogować, aby dodawać komentarze.

Podobne tematy

Celiakia – jak ją diagnozować? (case study)

Diagnostyka celiakii nie należy do prostych. Czytamy o standardach, określonych parametrach krwi, które mogą wskazywać problem. Tymczasem okazuje się, że trudno o jednolity schemat diagnostyczny. Każdy przypadek jest inny, każda osoba może mieć inne objawy,…

WIĘCEJ >
kolorowe napoje, napoje gazowane, napoje

Kolorowe napoje – co kryją?

Wyobraź sobie scenkę: dziecko siedzi przed komputerem, pół dna gra, kładzie się spać po północy, zajada czipsy, paluszki, orzeszki, popija colą lub energetykiem, który teraz można kupić w litrowych butelkach. Stymulowane jest (niebieskim) światłem komputera,

WIĘCEJ >

Czy można jeść owoce przy insulinooporności?

Czy można jeść owoce przy insulinooporności? Tak i nie! To zależy. Każdy jest inny i każdy inaczej zareaguje na określony pokarm. Można jeść jaja i tyć, bo ma się na nie nietolerancję, można jeść chleb…

WIĘCEJ >
insulinooporność

Masz insulinooporność? Te rady są dla Ciebie!

Masz insulinooporność? Przez trzy miesiące wypróbuj na sobie poniższe sposoby i sprawdź, jak się poczujesz. Te rady są właściwie dla każdego. Dla zdrowia! Co jest ważne? Czysta micha – zrezygnuj (tak na 100%, a nie…

WIĘCEJ >